18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe

eSport zakłady bukmacherskie

Czym właściwie jest sport elektroniczny, do którego zaliczają się m.in. takie gry, jak LoL, CS:GO, DoTa2? Na czym polega fenomen tej formy rozrywki? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te, oraz inne pytania. Wyjaśniamy także, jak wyglądają na eSport zakłady bukmacherskie. Przedstawiamy, którzy bukmacherzy najlepiej dopasowali swoją ofertę do rosnącego w popularność rynku eSportowego. Dzięki naszej wnikliwej analizie dowiesz się, z których firm bukmacherskich skorzystać.

zaklady bukmacherskie esport

Zakłady bukmacherskie eSport

Sport elektroniczny to globalna forma rozrywki, która przeżywa aktualnie prawdziwy rozkwit popularności. Zatem nie dziwi fakt, że zakłady bukmacherskie eSport umieściły w swojej ofercie. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest eSport?

Electronic sports, czyli w skrócie esports, to rywalizacja, która odbywa się w wirtualnej przestrzeni. Zawodnicy toczą batalie w różnych grach komputerowych – zarówno hobbystycznie, jak i profesjonalnie. To właśnie głównie tym sport elektroniczny różni się od realnych rozgrywek sportowych. Taka forma rozrywki zyskuje coraz większą popularność na świecie, ale także w Polsce. Według szacunków różnych ekspertów, eSport w Polsce, w porównaniu do lat poprzednich, rozwija się w zadziwiającym tempie. Mówi się nawet o 30 procentowym wzroście popularności eSportu każdego roku.

Profesjonalne rozgrywki sportu elektronicznego przyciągają nie tylko miliony widzów, ale także wielkie pieniądze. Pula nagród w największych, światowych turniejach sięga kilkudziesięciu milionów dolarów. Turnieje te można śledzić na żywo – w arenach sportowych, jak i zdalnie – za pośrednictwem połączenia internetowego i odpowiednich platform do streamingu (jak chociażby najpopularniejsza z nich – Twitch).

Do najpopularniejszych gier z pewnością zaliczyć można: CS: GO, LoL. ESport to także DoTa2, Overwatch, Starcraft 2 oraz wiele, wiele innych gier.

Jak wygląda obstawianie eSportu?

We wstępie artykułu wspomnieliśmy już, że eSport zyskuje coraz większe grono odbiorców w naszym kraju. W krok za tym idzie także obstawianie eSportu u rodzimych bukmacherów, które również w tej kwestii znajdują się na fali wznoszącej.

Samo obstawianie eSportu w praktyce nie różni się niczym, od grania na realne dyscypliny. Bukmacherzy oddają do dyspozycji klientów zarówno ofertę przedmeczową, a w ostatnim czasie coraz chętniej także zakłady na żywo.

Kursy bukmacherskie na eSport

W przypadku specyfiki kursów bukmacherskich nie ma różnicy, między tradycyjnymi sportami, a rynkiem eSport. Zakłady bukmacherskie w Polsce dostarczają kursy w formie dziesiętnej – do dwóch miejsc po przecinku. Zatem w łatwy sposób dowiesz się, ile potencjalnie, za każdą postawioną złotówkę możesz wygrać.

Jedyna różnica, którą da się dostrzec ma miejsce w przypadku różnic kursowych. Te bywają większe, pomiędzy poszczególnymi bukmacherami w przypadku oferty eSport. Zakłady bukmacherskie podchodzą do tego tematu bardziej indywidualnie, niż w przypadku tradycyjnych dyscyplin sportowych. Może mieć to też związek ze stosunkowo krótkim doświadczeniem polskich zakładów bukmacherskich na płaszczyźnie sportów elektronicznych.

Najważniejsze rodzaje zakładów eSport

Zakłady bukmacherskie eSport charakteryzują się różną liczbą dostępnych rynków. Wszystko uzależnione jest od popularności, a co za tym idzie prestiżu danego wydarzenia, czy rozgrywki. Konkretnie – im zdarzenie jest bardziej popularne – tym więcej rynków bukmacherzy proponują swoim klientom.

Bukmacher esportBonus powitalnyKod promocyjny
STS100% do 300 PLN
Cashback 100 PLN
50% do 500 PLN
50% do 700 PLN
Extra 60 PLN
BONUS100
BetclicCashback 200 PLNVIPBONUSPL
FortunaCashback 600 PLN
Freebet 20 PLN
Extra 10 PLN
50% do 200 PLN
Zobacz kod
LV BET100% do 1500 PLN
50% do 1500 PLN
Freebet 20 PLN
Cashback do 333 PLN
Zobacz kod
eTotoBonus 200% do 200 PLNZobacz kod
PZBukcashback 1000 PLN
freebet 50 PLN
MAXSPORT

Zwycięzca

To zdecydowanie najbardziej popularny zakład w przypadku sportów elektronicznych. W tym przypadku obstawiasz, która drużyna/gracz wygra daną rozgrywkę. Pod uwagę brany jest nie tylko podstawowy czas, ale również wszelkie dogrywki, czy dodatkowe rundy (ich nazwy różnią się w zależności od rodzaju toczonej gry).

Przenieśmy się na chwilę do realnych sportów, bowiem ten typ zakładu najprościej wyjaśnić na przykładzie piłki nożnej. Obstawiłeś wygraną reprezentacji Polski z Anglią. W regulaminowym czasie gry padł remis 0:0, ale w dogrywce to Polska strzeliła zwycięskiego gola. Wobec tego Twój zakład jest trafiony, gdyż w ostatecznym rozrachunku biało-czerwoni wygrali 1:0.

To właśnie ostateczny rozrachunek w przypadku sportu elektronicznego – czyli moment, w którym finalnie zakończy się dana rozgrywka jest istotny dla Twojego zakładu.

Zwycięzca rozgrywki

Tym razem masz do czynienia z typowym zakładem na zwycięzcę rozgrywki. Okaże się on nietrafiony jeżeli zdarzenie zakończy się remisem. Bez względu na to, czy dojdzie do dogrywki lub dodatkowych rund, czy też nie. Najczęściej obstawisz zakład na podstawowy czas gry, czy też standardową liczbę rund.

Dokładny wynik

Dokładny wynik to bardzo chętnie wybierany rodzaj zakładu w przypadku dyscyplin takich, jak piłka nożna, czy tenis ziemny. Coraz chętniej wybierany jest także w zdarzeniach na eSport. Zakłady bukmacherskie poprzez tabelę wyników proponują Ci poszczególne rezultaty, a Ty masz możliwość wybrać ten, którym według Ciebie zakończy się gra.

Zakłady powyżej/poniżej

W tym przypadku obstawiasz, czy dana drużyna/gracz zdobędzie mniej lub więcej punktów / rund / bramek i tym podobnych – wszystko w zależności od tego, jakiej konkretnie gry dotyczy zdarzenie. Dla przykładu – liczba rund, czy fragów (zabójstw) dotyczyć będzie gry CS. ESport, jak widać to szerokie pojęcie i nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich przykładów zakładów powyżej/poniżej.

Zwycięzca grupy/turnieju

Jest to poniekąd zakład długoterminowy. Bukmacherzy w tej kwestii pozwalają obstawić na przykład zwycięzcę danej grupy w turnieju, czy ekipę, która wywalczy tytuł mistrzowski. Warto zaznaczyć, że przyjmowanie zakładów jest zazwyczaj zawieszane na czas, w którym rozgrywane są spotkania bezpośrednio zaangażowane w końcowy rozrachunek grupy, drabinki, czy mistrzostwa.

Zakłady na żywo

Z tej opcji zakłady bukmacherskie jeszcze nie tak dawno korzystały niezbyt chętnie. Obecnie jednak coraz częściej udostępniają swoim graczom typowanie na żywo, które jest również umilane wizualizacjami graficznymi, czy transmisjami wideo. O tym jednak w dalszej części artykułu.

Czy obstawianie eSportu jest legalne?

Tak, obstawianie eSportu jest jak najbardziej legalne. Nie masz najmniejszych powodów do obaw. Przepisy prawne nie rozdzielają się na sporty elektroniczne i tradycyjne zakłady sportowe. Branża bukmacherska w Polsce jest uregulowana jako jedna całość. Oznacza to tyle, że zarówno eSport, jak i inne dyscypliny obstawiać możesz legalnie u bukmacherów posiadających licencje. Stosowne licencje wydaje Ministerstwo Finansów. Listę aktualnie licencjonowanych zakładów bukmacherskich znajdziesz właśnie na stronach wspomnianej instytucji.

Czym różnią się tradycyjne zakłady sportowe od zakładów eSport?

W ofercie polskich bukmacherów znaleźć można tradycyjne zakłady sportowe, sporty wirtualne oraz sporty elektroniczne, czyli eSport. Zakłady bukmacherskie wyraźnie rozdzielają te zdarzenia, ale zdarza się często, że zwłaszcza sporty wirtualne i eSport są mylone przez niedoświadczonych graczy.

Sporty wirtualne, a sporty elektroniczne to zgoła odmienne rodzaje zakładów bukmacherskich. W przypadku  tych zwanych wirtualnymi, gra oparta jest wyłącznie na algorytmach i czynniku losowości. Sporty wirtualne to odzwierciedlenie realnych dyscyplin, ale wszystko wykonywane jest komputerowo. Spotkania trwają około minuty-dwóch. Wirtualna piłka nożna, siatkówka, czy tenis to bardzo dynamiczne rozgrywki, trwające przez 24 godziny na dobę.  Sporty elektroniczne, to jak już wspomnieliśmy, to gry komputerowe, w których rywalizację toczą realni gracze. W przypadku eSportu rozgrywki trwają zdecydowanie dłużej. Przeciętne mecze, w topowych rozgrywkach pochłaniają do kilku godzin. Mistrzowskie turnieje potrafią rozgrywać się przez cały dzień, czy weekend.

Sporty elektroniczne różnią się także od tradycyjnych sportów. Oczywiście szczegółowej specyfiki wyjaśniać nie trzeba, gdyż zrobiliśmy to na początku tekstu. Przede wszystkim jednak różnice kursowe – to rzecz, którą da się z pewnością zauważyć przeglądając poszczególne zakłady bukmacherskie. ESport w tym przypadku charakteryzuje się większym podejściem indywidualnym. Oznacza to tyle, że bukmacherzy bardziej bezpośrednio ustalają kursy na zdarzenia sportów elektronicznych, niż ma to miejsce w przypadku realnych dyscyplin. Stąd przede wszystkim wynikać mogą wspomniane różnice.

W przypadku tradycyjnych dyscyplin sportowych zdecydowanie lepiej prezentuje się oferta na żywo. Na ESport live zakłady to ciągle raczkujący element branży bukmacherskiej, na który nie wszystkie firmy się zdecydowały. Również platforma transmisji wideo w przypadku eSportu jest póki co biedniejsza, niż w tradycyjnych dyscyplinach.

Mobilne zakłady eSportowe

Na wszechobecnym rynku zakładów bukmacherskich, gier elektronicznych, czy Internetu, urządzenia mobilne coraz śmielej konkurują z komputerami, czy konsolami. Wobec powyższego branża eSport, zakłady bukmacherskie, czy po prostu twórcy stron internetowych muszą podążać za najnowszymi trendami.

mobilne zaklady esportowe

Gry mobilne, turnieje – porównanie do komputerów i konsol

Póki co w grach elektronicznych konsole i komputery dzielnie bronią się przed zwyżkową tendencją do korzystania z tabletów i smartfonów. To wciąż turnieje i rozgrywki na konsolach, czy komputerach fascynują cały gamingowy świat. To one przyciągają największą popularność oraz szerokie grono sponsorów. Liczby oglądających liczone są w milionach osób, a nagrody pieniężne dla najlepszych sięgają nawet dziesiątek milionów dolarów.

Rynek mobilny jednak się nie poddaje. Jeszcze jakiś czas temu rozrywka na telefonach komórkowych, a później smartfonach kojarzyła się głównie z prostymi grami typu snake, czy spadające klocki. Teraz jest zupełnie inaczej. Coraz lepsza specyfikacja sprzętu, pozwala twórcom gier na dostarczanie coraz bardziej zaawansowanych platform gier. Prowadzi to także rzecz jasna do rozwoju mobilnego eSportu w Polsce.

Alternatywą rozrywek znanych z konsol i komputerów (CS:GO, LoL. eSport właśnie najbardziej popularny jest za pośrednictwem tych dwóch gier) jest chociażby taka pozycja, jak Clash Royal. Grają w nią miliony osób na całym świecie.

Coraz chętniej w mobilne gry elektroniczne rozgrywane są także turnieje eSportowe. Po mobilnych graczy coraz chętniej sięgają najbardziej znane na świecie organizacje i drużyny. Kolejny raz odwołamy się do przykładu Clash Royal. Ostatnie wydarzenia turniejowe w tej grze śledzone były za pośrednictwem streamingu przez około milion osób. Pula nagród liczona jest już w setkach tysięcy dolarów.

Mobilne obstawianie eSportu

Rozwój mobilnej wersji sportu elektronicznego powiązany jest poniekąd z mobilnym obstawianiem zakładów. Również branża bukmacherka zauważa znaczący przypływ graczy korzystających z tabletów, czy smartfonów.

Wobec powyższego legalni bukmacherzy udostępniają pełną ofertę zakładów ze strony internetowej również na urządzenia mobilne. Dla smartfonów i tabletów przygotowane zostały specjalne aplikacje mobilne. Coraz częściej możemy spotkać się także z premiowaniem graczy, których pasją są sporty elektroniczne. Z pewnością dedykowane bonusy, freebety, czy szersze oferty powitalne powiązane z tą rozrywką zachęcają coraz to większe grono osób do rozpoczęcia przygody z zakładami bukmacherskimi.

Największe turnieje eSportowe

Wspomnieliśmy już o fenomenie branży eSport. Zakłady bukmacherskie błyskawicznie dostosowują swoją ofertę, też z tego względu, że największe turnieje przyciągają miliony widzów. Zarówno na arenach zmagań, czy przed komputerami. Aby być świadkiem wielkiego wydarzenia, jedyne co potrzebujesz, to tak naprawdę urządzenie z dostępem do Internetu. Resztę zapewnią odpowiednie platformy streamingowe (jak np. Twitch). Topowe rozgrywki to oprócz wielkiej oglądalności także wielkie pieniądze. Poniżej prezentujemy przegląd największych imprez na eSportowej mapie świata. Niektóre liczby z pewnością przyprawiają o zawrót głowy!

najwieksze turnieje esportowe

The International

The International to Mistrzostwa Świata, które koncentrują się na jednej, z najbardziej popularnych gier elektronicznych. Mowa o DOTA 2. Turniej mistrzowski do tej pory został rozegrany dziewięć razy. W 2019 roku najlepsza okazała się drużyna OG, sponsorowana przez znany koncern napojów energetycznych – Red Bull. Turniej finałowy Mistrzostw Świata odbył się w Szanghaju. W porównaniu do lat poprzednich pobite zostały kolejne, aż niemożliwe rekordy. Pula nagród wyniosła około 35 milionów dolarów! W szczytowym momencie na platformie Twitch rozgrywki śledziło 1,1 miliona widzów!

Intel Extreme Masters

To seria turniejów, która w przeciwieństwie do The International nie koncentruje się tylko na jednej grze. Podczas Intel Extreme Masters toczone są rozgrywki między innymi w: Counter-Strike: Global Offensive, Starcraft 2, czy Wings of Liberty. Co ciekawe, od kilku lat światowe finały IEM odbywają się w Polsce. Gospodarzem zmagań jest Spodek. Katowicka Arena w 2019 roku przyciągnęła na imprezę blisko 175 tysięcy widzów, a pula nagród wyniosła około 2,5 miliona dolarów!

CS:GO Major Tournaments

Jak sama nazwa wskazuje, to turnieje w Counter-Strike: Global Offensive. Znane także pod nazwą Majors. Pierwsze rozgrywki w ramach CS:GO Major Tournaments odbyły się w szwedzkim Jonkoping. Wówczas pula nagród wyniosła “skromne” (w porównaniu do wyżej wymienionych turniejów) 250 tysięcy dolarów. Miało to miejsce w 2013 roku. Tegoroczna edycja odbyła się w Berlinie, a pula była już czterokrotnie wyższa – wyniosła okrągły milion dolarów. To kolejny dowód na dynamiczny rozwój eSportu.

Overwatch World Cup

Overwatch to kolejna gra, która doczekała się dedykowanego turnieju. Rozgrywki w pozycję dostarczoną przez Blizzard Entertainment toczą się od 2016 roku. Póki co wszystkie wygrane padły łupem Korei Południowej. Pula nagród w Overwatch World Cup jest na poziomie około pół miliona dolarów.

Fortnite World Cup Finals

Fortnite to jedna z tych gier, które zyskują coraz większą popularność. Liczby ostatniego Fortnite World Cup Finals robią ogromne wrażenie. W Nowym Jorku w puli nagród było blisko 40 milionów dolarów! W szczytowym momencie licznik transmisji wideo wskazał 2,3 miliona widzów!

Evolution Championship Series

Kończymy na turniejach związanych z grami o charakterystyce bijatyk. Wyróżnić możemy takie pozycje, jak chociażby Tekken 7, czy Mortal Kombat 11. Evolution Championship Series to jedna, z najstarszych serii turniejów. Zapoczątkowana została już w 1996 roku. W ostatnim turnieju pula nagród dla ośmiu najlepszych graczy wyniosła około 100 tysięcy dolarów.

zaklady bukmacherskie esport

Transmisje wideo z eSportu

Nie podlega wątpliwości rosnąca popularność branży eSport. Zakłady bukmacherskie prześcigają się już nie tylko w jak najlepszych ofertach zdarzeń, czy bonusach, ale pojawił się także nowy element na rynku – transmisje wideo. Streaming znany był do tej pory głównie z realnych dyscyplin, jak na przykład piłka nożna, czy tenis ziemny. Popularność sportu elektronicznego, a także coraz chętniej obstawiane na Esport live zakłady spowodowały, że branża bukmacherska chce urozmaicić wszystko poprzez transmisje wideo.

Na polskim rynku póki co nieliczni bukmacherzy zdecydowali się na streaming. Do tego grona zaliczyć można przede wszystkim STS i LV BET. Z pewnością wkrótce możemy doczekać się kolejnych firm, które wprowadzą transmisje wideo z eSportu do swojej oferty. Nie da się po prostu przejść obojętnie obok tak rosnącego w siłę zjawiska.

W jaki sposób dokonaliśmy wyboru najlepszych bukmacherów do obstawiania eSportu?

Jak zdążyłeś zapewne zauważyć, na naszej liście umieściliśmy sześć, naszym zdaniem najciekawszych zakładów bukmacherskich do obstawiania branży eSport w Polsce. Wyboru nie dokonaliśmy przypadkowo. Wszystko poprzedziliśmy wnikliwą analizą, a także rozmowami z doświadczonymi typerami.

W naszej analizie uwzględniliśmy pięć czynników:

  • Oferta zakładów – porównaliśmy ofertę zdarzeń u wszystkich bukmacherów na eSport. Zakłady bukmacherskie to nie tylko oferta na najciekawsze gry, jak LoL, czy CS:GO. Dlatego też pod uwagę wzięliśmy również mniej popularne pozycje ze świata gier elektronicznych.
  • Kursy bukmacherskie – drugim kryterium, którym kierowaliśmy się przy selekcji zakładów bukmacherskich były kursy. Jak już wspomnieliśmy, te bywają mocno zróżnicowane – zwłaszcza na mniej popularne eSportowe rozgrywki.
  • Trzecia rzecz, jaką wzięliśmy pod uwagę to liczba rynków. Im więcej dostępnych możliwości typowania danego wydarzenia, tym lepiej dla graczy. Dlatego też nie sposób byśmy pominęli to kryterium.
  • Transmisje na żywo to nasze czwarte kryterium oceny firm bukmacherskich.
  • I ostatnim, ale jakże kluczowym elementem w naszej ocenie były bonusy powitalne. Oferta powitalna pozwoli Tobie na zyskanie dodatkowych środków, czy powiększenie już wpłaconych – także do wykorzystania na grę w zdarzeniach eSportowych.

W taki oto sposób uwzględniliśmy sześć najlepszych firm bukmacherskich, które działają na polskim rynku i proponują najlepszą ofertę na sporty elektroniczne. Jeżeli chcesz rozpocząć obstawianie, warto również zapoznać się ze stronami, które udostępniają typy na eSport. W ten sposób, jako mało doświadczony gracz zminimalizujesz z pewnością ryzyko przegranych w swojej początkowej przygodzie z zakładami bukmacherskimi. Typy na eSport pożądane są także przez bardziej doświadczonych graczy. W Internecie aż roi się od różnego typu stron, warto zatem dokonać ich odpowiedniej selekcji, lub poczytać opinie.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Czy obstawianie esportu jest legalne?

Tak. Śmiało możesz stawiać zakłady na esport. Pod warunkiem, że robisz to u legalnych bukmacherów.

Który bukmacher posiada najlepszą ofertę na esport?

Najlepsza oferta na esport dostępna jest u bukmachera STS. Bukmacher ten proponuje także kilka ciekawych bonusów na esport. Rejestrując się z naszym kodem promocyjnym otrzymasz także powiększony pakiet powitalny: bonus od depozytu, zakład bez ryzyka, freebet.

Gdzie znaleźć transmisje esport?

Wielu bukmacherów oprócz przyjmowania zakładów na esport, oferuje graczom także transmisje wideo. Streaming dostępny jest między innymi w zakładach bukmacherskich STS oraz Fortuna. Co ważne, transmisje są darmowe.