18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe

Bukmacherski handicap: co to?

Handicap – co to jest, o co chodzi, jak to jest po naszemu!? Takie pytania często pojawiają się w głowach osób, które zaczynają przygodę z zakładami bukmacherskimi. Na szczęście my znamy na nie wszystkie odpowiedzi i nie zawahamy się ich udzielić.

Handicap – co to jest i jak z niego korzystać

A więc co to jest handicap? Naszym zdaniem najprostsze i najlepiej oddające sens tego zjawiska tłumaczenie na język polski to stare, dobre “fory”. Można się spotkać także z innymi, bardziej dosłownymi propozycjami, na przykład “utrudnienie”. Dla nas i zapewne także dla Ciebie ważniejsze od rozważań językowych jest jednak to, z czym dokładnie wiąże się handicap w bukmacherce.

Ten rodzaj zakładu polega na obstawieniu na dany rynek z dodatkowym warunkiem w postaci tego, że jedna ze stron rywalizacji otrzymuje fikcyjne fory – a co za tym idzie druga ma utrudnioną drogę do zwycięstwa. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że handicap bukmacherski to jakiś niepotrzebny nikomu wymysł. W praktyce jest jednak bardzo możliwe, że im więcej będziesz mieć doświadczenia, tym częściej będziesz decydować się na skorzystanie z tego rynku!

Najczęstsza sytuacja, w której obstawienie handicapu jest bardzo dobrym pomysłem, to starcie oczywistego faworyta ze słabszym rywalem. Na przykład taki mecz Borussia Dortmund – Legia Warszawa. Albo starcie Rogera Federera z tenisistą z trzeciej setki rankingu ATP. Jako że tego rodzaju spotkania praktycznie zawsze kończą się w wiadomy i łatwy do przewidzenia sposób – bukmacherzy wystawiają na nie zazwyczaj bardzo niskie, nieopłacalne kursy. Obstawiając na Real przeciwko Legionistom, może wygrałbyś na wygranej Królewskich z piątaka po obstawieniu stówki. Wyobraź sobie jednak mecz Niemcy – Gibraltar. Nawet gdyby faworyt wygrał, to po podliczeniu niziutkiego kursu i podatku 12% od stawki, prawdopodobnie straciłbyś po prostu pieniądze! Jeżeli jednak umówimy się, że Gibraltar ma jakiegoś rodzaju fory? Wtedy robi się ciekawie, a kursy zaczynają nabierać opłacalnych kształtów.

Na czym dokładnie polega handicap w bukmacherce?

Już wiesz, po co powstał handicap. Co to dokładnie jest w kontekście zakładów bukmacherskich najlepiej wyjaśnić na przykładzie. Oto nasz królik doświadczalny: mecz Premier League między Manchesterem City a West Bromwich Albion w wykonaniu STS. Najpierw przyjrzyjmy się zwykłemu rynkowi 1X2.

Zwycięstwo Man CityRemisZwycięstwo West Bromu
1.109.6024.50

Kursy STS z dnia 10.12.2020 r.

Kurs na West Brom wygląda kusząco, ale przyjmijmy, że Ty nie lubisz ryzyka i nie chcesz szaleć z takim zakładem. Jeśli natomiast obstawisz na Man City, to przez podatek niezależnie od kwoty wyjdziesz na minus! Nie wierzysz? (stawka * 0.88) * 1.10 = 0.968 stawki. Czyli nawet jeżeli wygrasz, zawsze stracisz 3.2% postawionej kwoty. Interes życia. No dobrze. To co możesz zrobić, jeżeli uważasz, że Man City spierze West Brom na kwaśne jabłko i chcesz na to postawić?

Właśnie teraz wchodzi on, handicap – cały na biało. Dla Ciebie “pan handicap”. Przyjrzyjmy się kursom, które zaserwuje pan handicap, jeżeli damy West Bromowi dwie bramki przewagi – czyli w świecie Twojego zakładu mecz rozpocznie się od wyniku “Man City -2 : 0 West Brom”.

Zwycięstwo Man CityRemisZwycięstwo West Bromu
1.854.403.30

Kursy STS z dnia 10.12.2020 r.

Hokus pokus, czary mary – kursy to już nie koszmary! Teraz liczby oferowane przez buka wydają się dużo bardziej zrównoważone. Właśnie tego może dla praktycznie każdego rynku dokonać handicap. Co to zmienia? Teraz możesz obstawiać wobec zupełnie innego punktu odniesienia. Zakład postawiony na West Brom jest dużo mniej ryzykowny – wygrasz go nawet wtedy, jeżeli realnie mecz zakończy się na przykład przegraną tego zespołu 1:2. Jeśli natomiast bardzo mocno wierzysz w Manchester City, to wystarczy, żeby wygrali przynajmniej trzema bramkami, a Ty wyjdziesz na swoim zakładzie sporo na plus. Warto pamiętać, że chociaż najpopularniejsze są handicapy na wynik meczu, to niekiedy można je obstawiać również na inne wartości, na przykład rzuty rożne.

Handicap 3-drogowy: co to? Jak działa?

handicap trzydrogowy

Handicap trzydrogowy, zwany także europejskim, dopuszcza trzy możliwe wyniki meczu: zwycięstwo drużyny pierwszej, zwycięstwo drużyny drugiej oraz remis. Polega on na odjęciu od wyniku danej strony spotkania pełnej liczby – -1, -2, -3 i tak dalej.

Czemu handicap 3-drogowy dopuszcza remis?

To bardzo proste. Jeżeli odejmiemy od wyniku danej drużyny liczbę całkowitą, to przy realnym 2:1, 1:0, 3:2 i tak dalej na korzyść tej ekipy uzyskamy na przykład (2-1):1, czyli 1:1, (1-1):0, czyli 0:0 i tak dalej. Matematyka nie nastręcza tu żadnych trudności!

Handicap 3-drogowy: co to jest w praktyce?

Dobry przykład takiego handicapu widziałeś już powyżej, ale mamy dla Ciebie jeszcze jeden – kto bogatemu zabroni. Oto wycinek oferty STS na derby Manchesteru.

Manchester United – Manchester City 1X2

Manchester UnitedRemisManchester City
4.454.051.72

Kursy STS na dzień 11.12.2020 r.

Handicap Manchester United (-1 gol) – Manchester City

Manchester UnitedRemisManchester City
10.506.451.22

Kursy STS na dzień 11.12.2020 r.

Handicap Manchester United – Manchester City (-1 gol)

Manchester UnitedRemisManchester City
2.104.002.85

Kursy STS na dzień 11.12.2020 r.

Powyższy przykład pokazuje, jak wiele różnych rynków ma Ci do zaoferowania bukmacher w zależności od tego, na ile wierzysz w daną drużynę. Powiedzmy, że chcesz obstawić na Manchester United. Jesteś bardzo pewny, że wygrają i to więcej niż jednym golem? Możesz postawić po naprawdę wystrzałowym kursie! Wierzysz w Czerwone Diabły, ale dopuszczasz możliwość, że mecz skończy się jednak remisem? Cóż, buk ma dla Ciebie ofertę atrakcyjną nieco mniej niż klasyczne 1X2, ale i tak dalej całkiem apetyczną.

Handicap azjatycki: co to? Jak działa?

W przeciwieństwie do handicapu trzydrogowego, w tym azjatyckim nie odejmuje się drużynom całym punktów. Używa się połówek (0.5 gola czy punktu), a czasami nawet ćwiartek (0,25 albo 0.75 gola).

Czemu handicap azjatycki nie dopuszcza remisów?

Jako że w prawdziwym życiu nie da się strzelić pół gola, to realne wyniki zawsze są podawane w liczbach całkowitych: 2:1, 3:3, 0:1 i tak dalej. Jeśli odejmiemy od takich liczb wartość typu 1.5 albo 2.5, to zawsze jedna z drużyn będzie mieć więcej niż ta druga.

Przy wyniku 2:1 handicap europejski -1 dla pierwszej drużyny dawał nam 1:1. Jeśli zamiast -1 użyjemy jednak -1.5 albo -0.5, to wynik wyniesie 0.5:1 albo 1.5:1. Innymi słowy – wóz albo przewóz.

Czym się różnią połówki od ćwiartek?

U większości polskich buków znajdziesz handicap bukmacherski w formie połówek, tak jak opisaliśmy to w poprzednim akapicie. Możesz się też jednak natknąć na oferty typu -.0.25 albo -0.75. Takie zakłady są nieco bardziej skomplikowane i polecamy je osobom z dużym doświadczeniem i zacięciem do złożonych strategii.

Jeżeli postawisz na zwycięstwo drużyny A (-0.25):

  • Drużyna A wygra – Ty wygrasz swój zakład.
  • Drużyna A przegra, Ty przegrasz zakład.
  • Innowacja związana z ćwiartkami pojawia się przy remisie – w takim wypadku otrzymujesz zwrot połowy postawionej stawki.

Z kolei jeśli postawisz na A (-0.75):

  • Drużyna A wygra dwiema bramkami lub więcej – Ty wygrasz zakład.
  • Drużyna A wygra jedną bramką – wygrasz 50% zakładu.
  • Drużyna A zremisuje lub przegra – Twój zakład będzie przegrany.

Handicap azjatycki: co to jest w praktyce?

Na pierwszy rzut oka, ze względu na użycie ułamków, to może się wydawać skomplikowany zakład. Handicap azjatycki może jednak uprościć strategię obstawiania, jeśli zdecydujesz się grać na połówki – w końcu wtedy w ogóle nie trzeba brać pod uwagę remisu.

Oto wycinek z oferty “azjanów”, którą LV BET wystawił na mecz Wolfsburg – Eintracht Frankfurt. Trochę tego jest, prawda? Jeżeli jesteś początkującym graczem, to spokojnie możesz poczuć się przytłoczony. Jeśli natomiast na widok takiej różnorodności rynków zaświeciły Ci się oczy… cóż, dobrej zabawy!

LV BET handicap azjatycki
Przykładowe kursy na zakłady z handicapem w LV BET

Handicap azjatycki na połówki wygląda nieco mniej groźnie. Spójrz na ofertę Fortuny na mecz Saint Etienne z Angers.

Fortuna handicap azjatycki
Przykładowe kursy na zakłady z handicapem w Fortunie

Który handicap najlepiej grać?

Teraz dobrze wiesz, co to jest handicap. Kolejne pytanie, które może Ci się nasuwać to: “którego z nich najlepiej używać”? Tutaj nie mamy już jednak jednoznacznej odpowiedzi – prawda jest taka, że każdy rodzaj handicapu ma swoje plusy i minusy, a także zastosowania. Liczy się też oczywiście po prostu Twoja preferencja! Oto szybkie podsumowanie głównych cech poszczególnych kategorii.

  • Handicap europejski (trzydrogowy) – używa liczb całkowitych, więc jest najprostszy do obliczania w głowie. Dopuszcza remisy.
  • Handicap azjatycki połówkowy – nieco trudniejszy do wyliczania, ale dalej mało skomplikowany, szczególnie dzięki temu, że dopuszcza tylko dwa wyniki, bez remisu.
  • Handicap azjatycki z ćwiartkami – jest sporo trudniejszy do ogarnięcia, możliwe, że będziesz potrzebował specjalnej tabelki, żeby go obstawiać. Za to umożliwia dużo bardziej szczegółowe zarządzanie ryzykiem. Zamiast przegrać lub wygrać całą kwotę, możesz też stracić lub dostać 50%.

Tu postawisz korzystne handicapy

Wybraliśmy dla Ciebie kilku wiodących polskich bukmacherów, u których naszym zdaniem będzie Ci się wygodnie obstawiało z handicapem. Wszyscy trzej posiadają stosowne licencje, a do tego oferują opłacalne bonusy powitalne dla naszych użytkowników. Wybór należy do Ciebie!

BukmacherHandicapyPrzetestuj!
STSszeroka oferta, dobre kursy
Fortunasolidna oferta, dobre kursy
Betclicszeroka oferta, przyzwoite kursy

FAQ

Handicap: co to?

Handicap to fory, czyli ułatwienie dla jednej z drużyn, na przykład odjęcie dwóch bramek rywalowi.

Co to jest handicap azjatycki?

To rodzaj handicapu, w którym operuje się na ułamkach, na przykład -0.75 albo -0.25. Takie podejście wyklucza remisy.

Co to jest handicap europejski?

To inaczej handicap trzydrogowy, czyli taki, który używa liczb całkowitych i dopuszcza remis.