18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę w świecie sportowych zakładów wzajemnych? Twoim pierwszym krokiem powinno być zrozumienie jak działają kursy bukmacherskie. Te enigmatyczne cyferki przy każdym z zakładów zawierają mnóstwo informacji. W tym artykule pokażemy Ci jak łatwo je rozszyfrować i znaleźć najwyższe kursy bukmacherskie na rynku. 

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Jeśli odwiedzisz stronę dowolnego legalnego bukmachera, pierwsze, co rzuci Ci się w oczy to tabele z różnymi rodzajami wydarzeń sportowych i widniejące obok liczby. Każda z tych liczb to kursy bukmacherskie, kryjące w sobie ważne wskazówki.

Pierwsza informacja zawarta w kursie określa jak duża jest szansa na to, że spodziewany wynik wydarzenia sportowego rzeczywiście będzie miał miejsce. Innymi słowy, jest to uproszczony zapis prawdopodobieństwa. Druga wskazówka zawarta w kursach, to wysokość potencjalnej wygranej.

Upraszczając trochę sprawę, można zauważyć, że wysokie kursy bukmacherskie oznaczają większe ryzyko, a więc i większą wygraną. Mniejsze kursy pojawiają się w zakładach, w których obstawiany wynik wydarzenia sportowego jest bardzo pewny. Ryzyko jest więc małe, a tym samym – mniejsza jest potencjalna wygrana.

Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie kursy zawierają najważniejsze informacje. Abyś mógł dokonać wyboru, musisz w pierwszej kolejności zrozumieć, co w praktyce oznaczają najwyższe kursy bukmacherskie.

Co to znaczy, że bukmacher ma najwyższe kursy?

Nie chodzi o to, żeby sprawdzać, który legalny bukmacher ma najwięcej zakładów z wysokimi kursami. Prawie każdy zakład, np. o wynik meczu między wyraźnie słabszą i wyraźnie silniejszą drużyną, ma potencjalnie jeden zakład z wysokim kursem. Będzie to zakład, w którym stawiamy na zwycięstwo zdecydowanie słabszych graczy.

Celem porównywania wysokości kursów, jest znalezienie bukmachera, który oferuje najwyższe kursy bukmacherskie na relatywnie prawdopodobny rezultat konkretnego wydarzenia sportowego.

Kursy bukmacherskie - rodzaje

Rodzaje kursów

Kursy bukmacherskie zapisuje się na wiele sposobów – w końcu co kraj, to obyczaj. W Polsce spotkasz się raczej tylko z jednym rodzajem zapisu kursów: dziesiętnym, typowym dla całej Europy, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. Ale warto, żebyś znał przynajmniej jeszcze dwa rodzaje zapisów: ułamkowe, zwane brytyjskimi oraz amerykańskie lub moneyline.

Nie martw się, jeśli nawykłeś do korzystania z kursów innych niż europejskie (dziesiętne). Większość bukmacherów oferuje opcję zmiany zapisu kursów na takie, które są dla Ciebie bardziej przystępne. A poza tym, nietrudno znaleźć w internecie konwertor zapisów kursów.

Kursy dziesiętne

Dla Ciebie, drogi graczu, kursy dziesiętne są najważniejsze. Tym zapisem kursów posługują się polscy legalni bukmacherzy. I odczytywanie z nich informacji jest dla Ciebie kluczowe, jeśli interesuje Cię obstawianie meczy w Polsce. Popatrzmy na przykładowy zapis. W październiku w ramach Ligi Mistrzów Atletico Madrid grał z Leverkusen. Tutaj podajemy kursy obowiązujące na kilka dni przed meczem u jednego z największych polskich bukmacherów.

  • Zwycięstwo Atletico Madrid: 1.65
  • Zwycięstwo Leverkusen: 5.65
  • Remis: 3.75

Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że zwycięstwo Atletico Madrid jest dużo bardziej prawdopodobne niż remis, nie wspominając już o zwycięstwie Leverkusen. Ale co dokładnie oznacza kurs 1.65? Po pierwsze możesz z tego kursy dowiedzieć się na ile prawdopodobne wydaje się bukmacherom zwycięstwo Madrytu. W tym celu 100% dzielisz przez kurs:

100% : 1.65 = 60,6%

Czyli prawdopodobieństwo zwycięstwa Atletico to około 60%. Za pomocą takiego samego działania możemy wyliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia pozostałych wyników. Do kwestii prawdopodobieństwa jeszcze wrócimy.

Jak każde kursy bukmacherskie, również i te dziesiętne, mówią Ci ile możesz wygrać stawiając zakład po danym kursie. Posłużymy się tym samym przykładem. Jeśli postawisz na zwycięstwo Atl. Madrytu 10 zł, i Atletico wygra, to bukmacher wypłaci Ci 16,5 zł. Na zakładzie zarobisz więc 6,5 zł, a postawione wcześniej 10 zł dostaniesz z powrotem.

Te informacje powinny ułatwić Ci mądre obstawianie meczy!

Kursy angielskie – ułamkowe

Kursy bukmacherskie angielskie mogą okazać się użyteczne jeśli zakłady wzajemne stawiasz na Wyspach. Są bardzo proste w odczytywaniu. Wyrażają je dwie liczby, zapisane po dwóch stronach kreski ułamkowej, dokładnie tak jak w szkole uczyłeś się zapisywać ułamki. Nic więc dziwnego, że brytyjskie kursy nazywane są ułamkowymi.

Pierwsza liczba mówi o tym, jak wysoka będzie Twoja wygrana, gdy postawisz odpowiednik liczby drugiej. Posłużymy się brytyjskim odpowiednikiem kursu dziesiętnego – 1.65. W zapisie ułamkowym będzie to 13/20. Co to oznacza? Że, żeby zarobić 13 złotych, musisz postawić najpierw 20 zł. Załóżmy, że postawisz 10 zł, jak w naszym pierwszym przykładzie. Twoja wygrana będzie więc o połowę mniejsza – czyli 6,5 zł.

Jak widzisz na tym przykładzie, te same informacje ukryte w kursach bukmacherskich można zapisać na więcej niż jeden sposób. Na szczęście wszystkie te formy zapisu są bardzo proste.

Kursy amerykańskie

Kursy amerykańskie są z trochę innej planety niż dziesiętne czy ułamkowe, ale odczytywanie z nich potencjalnej wygranej jest niesamowicie proste. Wszystkie zakłady wzajemne oparte są na tych samych zasadach: kursy to zapis prawdopodobieństwa i możliwej wygranej. Kursy bukmacherskie w USA wyrażają liczby, które poprzedza albo plus albo minus.

Plus przed kursem mówi o tym, że stawiasz pieniądze na mniej prawdopodobny wynik zdarzenia, minus – na odwrót. Dajmy na to, że grasz po kursie +150. Liczba ta to kwota, którą wygrasz jeśli postawisz 100 dolarów (albo 100 innej waluty). Czyli: stawiasz 100 dol, słabsza drużyna wygrywa, a Ty razem z nią, bo bukmacher wypłaca Ci wygraną w wysokości 150 dolarów.

Jeśli grasz po kursie -150, to informacja o wygranej zawarta w tym zapisie jest w pewnym sensie odwrotna. Żeby wygrać 100 dol., musisz postawić 150 dol.

Jak liczyć kursy, czyli prawdopodobieństwo

Doświadczony gracz patrzy na kursy bukmacherskie i widzi dwie rzeczy: potencjalną wygraną i prawdopodobieństwo tej wygranej. Jak tylko złapiesz jedną prostą zasadę, z łatwością będziesz przeliczał kurs zakładu na prawdopodobieństwo.

Jak wspominaliśmy wyżej, żeby zmienić kurs na procentowe prawdopodobieństwo musisz wykonać proste działanie matematyczne. 100% dzielisz przez dziesiętny zapis kursu. Jeśli kurs to na przykład 2.20, to działanie będzie następujące:

100% : 2.20 = 45%

Czyli szansa na to, że wydarzenie sportowe zakończy się rezultatem z kursem 2.20, wynosi 45%.

W dalszej części tego artykułu opowiemy o marży. To pomoże Ci zrozumieć dlaczego zsumowanie prawdopodobieństw wszystkich możliwych rezultatów, wyliczone na podstawie kursów bukmacherskich, daje ponad 100%.

Jak ustalane są kursy bukmacherskie?

Ustalaniem kursów bukmacherskich zajmują się analitycy sportowi, którzy dobrze znają się nie tylko na określonych dyscyplinach sportowych, ale również dobrze sobie radzą z matematyką. Zwani są oddsmakerami. Oczywiście, współcześnie, w dużym stopniu wyręcza ich program komputerowy, wyliczający na podstawie algorytmów prawdopodobieństwo określonego rezultatu. Do ich wyliczeń, bukmacher dolicza swoją marże. Może też zdecydować się na podniesienie kursu, wbrew przewidywanym wynikom, jeśli liczy, że drobna manipulacja kursem przyniesie znacznie większe zainteresowanie danym zakładem.

Kursy bukmacherskie - marża bukmacherska

Marża bukmacherska – oszustwo?

Trudno uznać marżę bukmacherską za oszustwo. W końcu bukmacherzy też muszą na czymś zarabiać. Marża jest w pewnym sensie kosztem usługi świadczonej przez bukmachera. Gracze chcą stawiać zakłady wzajemne, bukmacher dostarcza tychże zakładów i gotowości ich przyjmowania.

Pokażemy Ci jak sprawdzić wysokość marży, a czasem warto to zrobić, szczególnie jeśli chcesz wiedzieć, które kursy bukmacherskie są najbardziej opłacalne dla konkretnego zakładu. Wysokość marży często zależy od popularności danego wydarzenia sportowego – im ważniejszy mecz, tym większa może być marża.

Marża jest częścią kursów. Już wiesz jak na podstawie kursów wyliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia określonego wyniku. W świecie matematycznych zasad, suma prawdopodobieństwa wystąpienia każdego z możliwych rezultatów składa się na 100%. Posłużmy się przykładem meczu piłkarskiego. Prawdopodobieństwo zwycięstwa drużyny A to np. 50%, remisu 30 %, zwycięstwa drużyny B – 20%. W sumie 100%.

Ale jeśli przyjrzysz się uważnie kursom w zakładach bukmacherskich, okaże się, że suma prawdopodobieństwa możliwych rezultatów przewyższa 100%. Często jest to około 105% – 107% w popularnych zakładach. Wszystko powyżej 100% to właśnie marża bukmacherska.

Czy da się samodzielnie wyliczyć kursy bukmacherskie?

Wszystko jest możliwe! Również samodzielne wyliczanie kursów bukmacherskich. Jest to przede wszystkim zadanie polegające na precyzyjnym określeniu prawdopodobieństwa wystąpienia danego rezultatu wydarzenia sportowego. Wymaga uważnego zbierania danych, takich jak archiwalne kursy bukmacherskie, ale też szczegółowych informacji o danej drużynie sportowej, jej graczach i historii.

Samodzielnym wyliczaniem kursów bukmacherskich zajmują się typerzy. Istnieje wiele stron internetowych, na których eksperci udostępniają swoje typy bukmacherskie. Często te informacje są odpłatne.

W świecie typerów są też legendy. Jedną z nich jest Haralabos Voulgaris. Stał się on mistrzem w obstawianiu meczy i wyliczaniu rzeczywistych kursów, czyli prawidłowym ocenianiu prawdopodobieństwa. Dzięki temu wygrywał miliony. Udało mu się to osiągnąć, bo świetnie znał nie tylko archiwalne kursy bukmacherskie, ale też analizował wszystkie strategie trenerów i jakość gry różnych drużyn. Jego przenikliwe typy bukmacherskie przyniosły mu dziesiątki milionów.

Samodzielne wyliczanie kursów bukmacherskich, choć może być czasochłonne, jest zdecydowanie opłacalną inwestycją. Bukmacherzy mają różne powody, dla których obstawiają wynik danego wydarzenia sportowego niekoniecznie według prawdopodobieństwa. Zawyżanie kursów w bardzo popularnych rozgrywkach, jak np. polska Ekstraklasa ma na celu zachęcenie graczy do stawiania liczniejszych zakładów.

Podatek od zakładów wzajemnych w Polsce

Przepisy dotyczące sportowych zakładów wzajemnych reguluje Ustawa o grach hazardowych z 2009 r. Jej kluczowa nowelizacja weszła w życie w połowie 2017 r. Zgodnie z ustawą, gracze muszą się liczyć z dwoma rodzajami podatku.

Pierwszy to 12%-owy podatek od stawki w zakładzie. Każda postawiona w zakładzie kwota jest obciążona tym podatkiem. W praktyce, oznacza to, że wpłacając 100 zł na zakład, tylko 88 zł to stawką, a reszta, czyli 12 zł, to podatek. Drugi rodzaj podatku, to 10% od wygranej powyżej 2280 zł.

Legalni bukmacherzy odprowadzają automatycznie podatek od stawki z Twoich zakładów. Dzięki temu nie grożą Ci kary finansowe nakładane przez urząd skarbowy na osoby korzystające z usług nielegalnych w Polsce firm.

Jak podwyższyć sobie kursy bukmacherskie?

Zakłady typu AKO

Zakłady typu AKO to inaczej zakłady akumulacyjne. Polegają na postawieniu przynajmniej dwóch zakładów na jednym kuponie. Wszystkie zakłady wzajemne na kuponie muszą być trafione, żeby gracz wygrał. Statystycznie, tego rodzaju kuponu są bardzo ryzykowne.

Przy dwóch zakładach trzydrogowych szanse na wygraną to zaledwie 11%, a przy trzech zakładach szanse spadają poniżej 4%. Przy dziewięciu zakładach – szansa na wygranie kuponu AKO to zaledwie 0,01%! Trochę lepiej jest przy zakładach over/under (powyżej/poniżej).

Mimo tych nikłych szans, to właśnie kupony AKO przyniosły polskim graczom jedne z największych wygranych. Zapewne możliwość podwyższenia kursu bukmacherskiego na kuponie AKO jest częścią wyjaśnienia. Kurs bukmacherski AKO wylicza się mnożąc przez siebie każdy z kursów na kuponie.

Mnożniki kursów – bonusy bukmacherskie

Nietypowy bonus LV BET to trochę wyższa szkoła jazdy. Ale jeśli przeczytałeś nasze dotychczasowe wyjaśnienia, poradzisz sobie i z tym. Bonus LV BET oparty jest o inną zasadę niż typowe bonusy bukmacherskie, w których dostajesz równowartość swojego pierwszego depozytu.

Jak już wspominaliśmy, kurs to zapis dwóch kwestii – prawdopodobieństwa wystąpienia obstawianego wyniku oraz potencjalnej wygranej. Naturalnie, im większe prawdopodobieństwo, i tym samym – mniejsze ryzyko, tym mniejsza wygrana. Ale LV BET oferuje ogromną wygraną w zakładach o przeciętnym ryzyku.

Oceniając zakłady bukmacherskie kursy należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. I podobnie robimy z promocyjną ofertą LV BET. W ramach promocji freebet na start za kod promocyjny gracz obraca niewielką kwotą, ale z robiącym wrażenie mnożnikiem kursu, co pozwala ostatecznie przy udanym kuponie odebrać wysoką wygraną.

To zapewne najwyższe kursy bukmacherskie, jakie można znaleźć na polskim rynku. Choć oczywiście, bardzo specyficzne i dostępne tylko jako bonusy bukmacherskie.

LVbet

80/100
  • Legalny bukmacher PL
  • Sprawdzone i zweryfikowane 29.09.2022

LV BET kod promocyjny TOPBONUS

Podaj w LV BET kod promocyjny TOPBONUS i odbierz pakiet na start: freebet 20 zł + bonusy do 3000 zł, a do tego cashback 333 zł.

Najwyższe kursy bukmacherskie

Najwyższe kursy bukmacherskie nie są stałą cechą danego bukmachera. Przy każdym wydarzeniu sportowym należy sprawdzić ofertę przynajmniej trzech głównych bukmacherów w Polsce – STS, Fortuna i Betclic. Ale nie ma wcale gwarancji, że wybierając ich zakłady bukmacherskie kursy będą największe. W związku z tym, nie zapomnij o innych ofertach, np. PZBuk czy eToto.

Jeśli nie chce Ci się ślęczeć nad tabelkami, to oczywiście możesz skorzystać z jednej z internetowych porównywarek kursów bukmacherski. To narzędzie pomoże Ci skutecznie znaleźć najwyższe kursy bukmacherskie bez wkładania w to ogromnej ilości pracy.

Pamiętaj też, że czasem niezwykłe bonusy bukmacherskie mogą znacznie poprawić kursy. Warto więc sprawdzać aktualne promocje u legalnych bukmacherów.

STS

98/100
  • Legalny bukmacher PL
  • Sprawdzone i zweryfikowane 29.09.2022

STS kod promocyjny BONUS100

Podaj w STS kod promocyjny BONUS100 i zgarnij bonusy do 1500 zł + nawet 100 zł cashbacku i bonus 60 zł dla wytrwałych!

Dlaczego kursy bukmacherskie za granicą są wyższe?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, polskie prawo nakłada podatek 12% na każdą postawioną stawkę. Choć podatek płaci gracz, to obowiązek rozliczenia tego podatku bierze na siebie bukmacher. Z każdej stawki postawionej przez gracza, bukmacher zabiera 12% i płaci podatek. Drugi podatek, od wygranej powyżej 2280 zł, wynosi 10%.Czyli, jeśli wygrasz 3000 zł, to będziesz musiał zapłacić 300 złotych podatku.

Polscy legalni bukmacherzy, pomimo tego obciążenia podatkiem, nie mają wcale najgorszych kursów. Obydwa te podatki oznaczają, że Twoja wygrana jest niższa, niż gdybyś stawiał te pieniądze u nielegalnego bukmachera. Ale to tylko krótkoterminowa perspektywa. Jeśli nielegalny bukmacher z dnia na dzień zamknie Twoje konto albo nie wypłaci Ci wygranej, nie masz do kogo się zwrócić. Stawiając zakłady bukmacherskie kursy u nielegalnego bukmachera będą wyższe, ale bierzesz na siebie ryzyko bycia oszukanym i kary finansowej.

Podatek, który potrąca urząd skarbowy ze stawek i wygranych jest opłatą za bezpieczeństwo na rynku zakładów wzajemnych w Polsce. Poza tym, czasami odpowiedni kod promocyjny sprawi, że ciężar podatku bukmacher weźmie na siebie.