18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe

Najczęstsze błędy bukmacherów

Błędy bukmacherów to coś, co każdy chciałby wykorzystać do własnych celów. Niby zakłady to dobra zabawa i sposób na sprawdzenie swojej sportowej wiedzy, ale nie oszukujmy się, nikt by nie narzekał, gdyby przy okazji udało się zarobić! Czy błędy w zakładach bukmacherskich mogą się okazać opłacalne?

Najczęstsze błędy bukmacherów – jak je wykorzystać lub jak ich unikać

O co w ogóle chodzi z tymi błędami? Przecież nie o źle postawione przecinki w serwisie. Jakiego rodzaju błędy bukmacherskie się zdarzają i dlaczego warto ich wyglądać? A może powinieneś ich unikać? Jak obstawiać, żeby wygrywać, ale nie napytać sobie biedy?

W historii bukmacherki zdarzały się naprawdę spektakularne błędy, nawet takie zwieńczone zyskiem na paręset tysięcy złotych dla sprytnego typera. Ale czasem kończyło się także w sądzie! Czytaj dalej, aby przekonać się, jakie błędy bukmacherskie zdarzają się najczęściej i po czym je rozpoznać. Do Ciebie należy decyzja, czy na ich widok zaświecą Ci się oczy, czy może uznasz, że lepiej trzymać się od nich z daleka.

Przegrany zakład czy pomyłka bukmachera?

Błędy bykmacherów - infografika
Błędy bukmacherów


Oglądasz mecz i wszystko idzie po Twojej myśli albo może śledzisz pod stołem ulubioną aplikację z wiadomościami sportowymi i już liczysz w głowię wygraną na kuponie kasę. A potem zaglądasz do buka i widzisz… przegrany zakład!? Co to ma być? Chamstwo, bukmacher oszukał, policja! No dobra, więc co się w takiej sytuacji rzeczywiście wydarzyło?

Opcji jest kilka. Dla Ciebie byłoby najlepiej wtedy, gdyby to naprawdę była zwykła systemowa pomyłka. Sytuacja jest jak czarne na białym, na przykład drużyna, na zwycięstwo której postawiłeś wygrała trzy do zera w regulaminowym czasie gry. Po prostu coś przestawiło się w zerach i jedynkach, wyskoczył źle rozliczony kupon, ale wystarczy napisać na czacie do konsultanta, a wszystko wróci do normy i kasa pojawi się na Twoim koncie. Wbrew pozorom zdarza się, że przegrany zakład można tak łatwo wyjaśnić, więc zanim zaczniesz rwać włosy z głowy na oszustwa bukmacherów, napisz do konsultanta.

Ze smutkiem w głosie musimy jednak przyznać, że może się zdarzyć sytuacja, w której przegrany zakład będzie uzasadniony. Zazwyczaj jakimś zapisem z regulaminu, którego większość ludzi nie zwykła czytać przed rozpoczęciem zabawy. Oto kilka przykładowych zapisów, na które może się powołać bukmacher, uzasadniając Twój przegrany zakład:

  • Bukmacher rozlicza zakłady według danych z określonej strony – i jest to inna strona niż ta, z której korzystasz Ty. Na grupach typerskich szumi czasem ze względu na np. taką sytuację: użytkownik oglądał mecz od pierwszej do ostatniej minuty i naliczył 10 rzutów rożnych. Tyle samo widzi w swojej ulubionej apce ze statystykami. A tu postawiony na ponad 9,5 rzutu rożnego zakład jest przegrany. O co chodzi? Bukmacher ma w regulaminie, że rozstrzyga kupony w oparciu o dane pochodzące ze strony X, a na stronie X jest podane 9 rzutów rożnych. W takiej sytuacji cierpisz niestety na dziwnych obliczeniach zewnętrznego dostawcy.
  • Bukmacher bierze pod uwagę wyłącznie regulaminowy czas gry. Jeśli postawisz na zwycięstwo danej drużyny w meczu, ale do wyłonienia wygranego będzie potrzebna dogrywka, to niestety również będziesz mieć przegrany zakład. Zawsze zwracaj uwagę na to, jakiego czasu dotyczy dany rynek.
  • Bukmacher nie ma zasady, że gracz musi rozegrać co najmniej X minut. Postawiłeś na gola Lewandowskiego, ale on nie zszedł z ławki albo wręcz w ogóle nie pojechał na mecz przez kontuzję? Taka sytuacja może być rozliczona różnie w zależności od regulaminu bukmachera. Niektóre serwisy zwrócą Ci pieniądze, bo uznają zakład tylko wtedy, kiedy gracz rozegra przynajmniej 10 albo 15 minut. Inni bukmacherzy zaczną liczyć pieniądze z Twojego zakładu i rozliczą go jako przegrany, bo nie mają takiego ubezpieczenia.

Powyżej wypisane sytuacje to tylko przykłady. Prawda jest taka, że każdy bukmacher ma własny regulamin i jeśli zamierzasz obstawiać regularnie, w szczególności za duże pieniądze, to powinieneś zapoznać przynajmniej z jego najważniejszymi punktami. Dzięki temu unikniesz rozczarowań.

Jak częste są błędy bukmacherów?

Jeśli mowa o takich prawdziwych błędach, a nie o irytujących zastosowaniach regulaminu, to są one, cóż… rzadkie. Bardzo rzadkie. Mega rzadkie. Często znajdujesz stówę na ulicy? Jeśli tak, to może także na błędy bukmacherskie będziesz wpadał częściej niż pozostali śmiertelnicy. Ogólnie jednak serwisy z zakładami starają się ograniczyć problemy do minimum. Nie chcą oni ani tracić pieniędzy przy okazji błędów na korzyść klienta, ani narobić sobie złej sławy przez błędy na korzyść firmy. Jeśli obstawiasz okazjonalnie, to prawdopodobnie nigdy nie zobaczysz naprawdę zauważalnego potknięcia ze strony bukmachera.

Błędy bukmacherów - zakłady bukmacherskie

Wykorzystaj błędy bukmacherów na swoją korzyść!

Każdy chciałby wiedzieć, jak obstawiać, żeby wygrywać. Ważne elementy to tutaj oczywiście wiedza, zimna krew, odpowiedzialność finansowa i zwykłe szczęście… Ale dobre oko do błędów bukmacherskich także wcale nie zaszkodzi!

Błędy bukmacherów: pomyłka w kursie

Błędnie wystawione kursy to chyba najprostszy do zrozumienia rodzaj błędu. Jeśli mamy w świecie futbolu, tenisa czy jakiegokolwiek innego sportu pojedynek Dawida z Goliatem, to zawsze spodziewamy się na faworyta kursu typu 1.30, a na słabeusza czegoś w stylu 6.00 czy może i 10.00. A gdyby kursy wyskoczyły na odwrót?! Kto by nie chciał postawić po kursie 10.00, że Liverpool wygra z Norwich? Może się też pojawić sytuacja, w której na Liverpool jest 13.00, a na Norwich 10.00. Hmm… Chyba komuś przeskoczył przecinek podczas wpisywania kursu. A jeśli nagle pojawi się kurs 3482.12… Cóż, różnie bywa, ale oprogramowanie powinno chyba spędzić jeszcze parę dni z testerami.

Jak odróżnić błędny kurs od kursu z value?

Może nie chcesz czerpać korzyści z czyjejś pomyłki, a może po prostu nie masz ochoty dowiedzieć się po czasie, że bukmacher ma jakiś problem z wygranym przez Ciebie kuponem. Masz prawo chcieć unikać błędów. Ale i tak chcesz przecież wiedzieć, jak obstawiać, żeby wygrywać! Nie możesz więc omijać dobrych okazji… Czym się różnią uczciwe opłacalne kursy od tych błędnych?

Odpowiedź tkwi w ich realizmie. Kursy są oparte na prawdopodobieństwie, zgodnie z którym według analityków dojdzie do danego rezultatu. Oczywiście, że profesjonaliści mogą się pomylić w sensie wydania nieprawidłowej opinii, właśnie na tym zarabiają najlepsi typerzy. Na przykład na mecz Manchester City – Manchester United w grudniu 2019 większość buków wystawiło kursy, które na zwycięstwo Czerwonych Diabłów sięgały nawet ponad 8.00 i właśnie goście wygrali spotkanie. Sporo osób obłowiło się na tym meczu! I to był właśnie zakład z value, w którym bukmacherzy przecenili Obywateli, a nie machnęli się podczas wklepywania jakichś liczb na klawiaturze.

Dobrym trikiem jest tutaj porównywanie kursów u kilku bukmacherów. Wiadomo, że chcesz obstawić u tego, który ma najbardziej opłacalną ofertę. Różnice w kursach istnieją i nie są niczym nietypowym. Zwykle są jednak stosunkowo niewielkie, szczególnie jeśli chodzi o zakłady krótkoterminowe. Twój bukmacher ma na coś kurs 10.00, a konkurencja 8.00, 7.50 i 6.65? Cóż, wygląda na to, że trafiłeś na opłacalny kurs! Ale jeśli w tej konfiguracji Twój buk ma kurs 1000.00… Coś tam nie siadło.

Błędy bukmacherów: różnice w kursach

Tutaj mamy na myśli różnice w kursach wewnątrz oferty jednego bukmachera. Jak to możliwe? Cóż, to nic trudnego. Istnieją po prostu rynki, które z jakiegoś powodu są rozdzielone, ale w praktyce oznaczają to samo. Na przykład wyobraź sobie takie zakłady: “w meczu padnie więcej niż 7 rzutów rożnych” oraz “w meczu padnie więcej niż 7.5 rzutu rożnego”. Oczywiście w obu przypadkach kupon zostanie rozliczony jako wygrany wtedy, kiedy padnie co najmniej 8 rzutów rożnych, a jeśli będzie ich 7, kupon przegra.

Teoretycznie kursy na oba wydarzenia powinny być więc identyczne, ale nie zawsze jest tak w praktyce. Zazwyczaj różnice są oczywiście maleńkie, ale ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka! Choćby kurs miał być tylko o 0.05 większy, to i tak warto postawić po lepszej ofercie, a nie po tej gorszej. Szczególnie w przypadku większych kwot różnica robi się znacząca. Sam musisz znaleźć tego typu różnice dla swojej dyscypliny sportowej, ale podajemy jeszcze kilka potencjalnych par rynków dla przykładu:

  • “dokładny wynik 0:0” i “padnie mniej niż 0,5 gola” i “padnie mniej niż 1 gol”,
  • “w pierwszej połowie padnie mniej niż 0,5 bramek” i “dokładny wynik 0:0 po pierwszej połowie”,
  • “zawodnik A nie wygra ani jednego seta” i “zawodnik B wygra 0:2”.

Błędy bukmacherów: błąd systemu

Może się także zdarzyć, że ze względu na błąd systemu bukmacher rozliczy Ci kupon jako wygrany, mimo że tak naprawdę trafiłeś niewłaściwie. Albo że system będzie przyjmował zakłady na wydarzenie, które już się zakończyło. Czy powinieneś poczuć się jak zwycięzca loterii, szybko wypłacić pieniądze i polecieć na Bahamy? Cóż, nie polecamy. Tego typu sytuacja miała już miejsce i skończyła się dla pozornego szczęściarza nieprzyjemnościami. STS pozwał typera do sądu. Decyzją Sądu Okręgowego w Płocku musiał on oddać wygrane pieniądze.

Czy bukmacher może anulować zakłady jeśli zauważy swój błąd?

Niestety tak. W artykule prawnym, który zalinkowaliśmy powyżej, można przeczytać o kilku takich przypadkach – w praktyce zdarzają się one jednak częściej, niż byśmy chcieli, chociaż większość graczy nie kończy z bukmacherem w sądzie, tylko na przeklęciu kilka razy pod nosem.

W praktyce sprawa wygląda niestety tak, że w zasadzie każdy polski serwis oferujący zakłady zastrzega sobie prawo do anulowania kuponu w przypadku błędu – a czym jest błąd, tego już dokładnie nie definiują. Decyzja pozostaje w zasadzie w ich gestii, więc oczywiście decydują na swoją korzyść. Nie da się tego obejść, bo aby zacząć grać, musisz regulamin zaakceptować. Pozostaje się z tym pogodzić. Pewne pocieszenie może stanowić fakt, że jeśli zakład jest anulowany, to obstawione pieniądze nie przepadają – po prostu wracają na konto.

Czy opłaca się szukać błędów u bukmacherów?

Jeśli będziesz mieć odpowiednie podejście, to czemu by nie? Po lekturze tego artykułu wiesz już, jak obstawiać, żeby wygrywać, jak wyglądają zazwyczaj błędy bukmacherów i czego powinieneś szukać. Najważniejsza jest jednak świadomość, że ze względu na opracowany przez prawników regulamin buk zawsze ma nad Tobą przewagę i w większości przypadków wykorzysta pewnie którąś zasadę, aby nie dać Ci skorzystać na swoim błędzie. Dlatego musisz z góry założyć, że nie będziesz się takimi przypadkami frustrować. Każda kasa zrobiona na błędzie bukmacherskim to taki bonus i tyle.

Czy jest nadzieja na wysoką wygraną dzięki pomyłce buka? Owszem, choć póki co hojnością wykazują się raczej zagraniczne serwisy. Na przykład amerykański bukmacher FanDuel ze względu na błąd systemu wystawił pewnego dnia kurs 750.00 na wydarzenie, którego szanse na powodzenie wynosiły aż 85%! No i cóż, rzeczywiście miało ono miejsce. Na początku firma odmówiła wypłaty pieniędzy, powołując się na oczywisty błąd. Gra toczyła się o wielką stawkę, bo typer z New Jersey postawił 110$ i chciał odebrać za to 82 000$, a nie był jedynym, któremu udało się złapać ten kurs! Ze względu na negatywny odbiór w mediach bukmacher zdecydował się jednak w końcu wypłacić wygrane i przekuć niezręczną sytuację w akcję marketingową – a szczęśliwi gracze naprawdę dużo na tym zyskali! Czy na polskim gruncie podobne zakończenie byłoby możliwe? Trudno w to uwierzyć, ale próbować zawsze można. Powodzenia!