18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe

Czy w Polsce można robić zakłady bitcoinami?

Kryptowalutowa gorączka już dawno dotarła do Polski – trudno się dziwić, parę lat temu zaczęła się przecież rozprzestrzeniać jak burza po całym świecie. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, czy w Polsce można robić zakłady bitcoinami? W tym artykule znajdziesz na nie odpowiedź!

Czy można robić zakłady bitcoin?

Co to jest Bitcoin?

Hmm, Bitcoin… Co to? Jeśli po zobaczeniu artykułu wstąpiły w Twoją głowę takie wątpliwości, to niczym się nie przejmuj – już wyjaśniamy, co to jest bitcoin. Tak samo, jak wśród “klasycznych” walut znajdziesz euro, dolary czy złotówki, bitcoin to jedna z tak zwanych kryptowalut.

A więc co to kryptowaluta? Tutaj powinno się pojawić sporo żargonu zrozumiałego tylko dla zatwardziałych informatyków, ale spróbujemy przedstawić to prościej. Mowa o zaszyfrowanym systemie komputerowym przechowującym informację o tym, ile jednostek umownej waluty należy do właściciela określonego portfela. Trochę jak w banku internetowym, ale w większości “poza systemem”, co z jednej strony oznacza niestałość wartości bitcoina, a z drugiej – zapewnia dużo większą anonimowość. Przez to bitcoin cieszy się zainteresowaniem świata przestępczego, ale także zwykłych obywateli, którzy uważają, że mają prawo do zachowania prywatności co do przeprowadzanych transakcji.

Cena bitcoin

Przelicznik bitcoin podlega wahaniom, tak jak ma to miejsce w przypadku każdej innej waluty. Trzeba jednak przyznać, że jest on dużo mniej stabilny niż klasyczne pieniądze. W marcu 2010 cena bitcoin wynosiła 0,003$ za BTC, a po zaledwie siedmiu latach sięgnęła najwyższej zarejestrowanej wartości – aż 19 783,06$, czyli ponad 76 000 PLN! To się nazywa inwestycja. W drugiej połowie lipca i na początku sierpnia 2019, czyli w momencie pisania artykułu, cena za 1 BTC wahała się w okolicach 9 000-11 000$. Jeśli czytasz ten tekst sporo później, lepiej sam sprawdź obecny kurs, bo z bitcoinem nigdy nic nie wiadomo!

Bitcoin w Polsce

Jak się miewa bitcoin w Polsce? Można by powiedzieć – neutralnie. Wydobywanie i obrót bitcoinem nie naruszają w żaden sposób praw, jakimi rządzi się Polska. Kryptowaluta nie jest jednak uznawana ani za normalną walutę, ani za instrument finansowy, co oznacza, że czerpanie z niej zysków jest traktowane inaczej niż w przypadku inwestycji giełdowych. Sytuacja jest dość płynna i zależnie od tego, czy bitcoiny będą się coraz bardziej popularyzować, możemy się prawdopodobnie spodziewać kolejnych obostrzeń lub przynajmniej bardziej zdecydowanego stanowiska ze strony rządu.

A jak wygląda sprawa w innych krajach? Naprawdę różnie! Na przykład w Tajlandii i Wenezueli bitcoin jest zupełnie nielegalny, ale za to w Niemczech stanowi pełnoprawną walutę do przeprowadzania transakcji prywatnych, a w niektórych kantonach Szwajcarii jest traktowany tak normalnie, że można przy jego pomocy nawet w pełni prawidłowo opłacić podatki. Jak widać najpotężniejsze państwa świata nie boją się ery kryptowalut.

Zakłady za kryptowaluty

Zakłady sportowe i kryptowaluta – to brzmi pięknie. W końcu bukmacherka to prywatna sprawa każdego posiadacza konta. Niejeden Polak chciałby utrzymać w tajemnicy swoje typy i – co najważniejsze – czerpane z nich zyski. Za granicą istnieją strony internetowe umożliwiające zakłady bukmacherskie przy pomocy BTC, co zapewnia każdemu użytkownikowi pełną anonimowość pod względem tego, jaką drogę przemierzają jego środki. Te portale nie tylko nie wymagają weryfikacji tożsamości, ale wręcz nie proszą o jakiekolwiek dane. Imię i nazwisko czy miejsce pobytu pozostawiasz dla siebie, zupełnie jakbyś zakładał konto na forum wędkarskim. Pamiętaj jednak, że wpłacanie jakichkolwiek pieniędzy na takie strony jest bardzo ryzykowne, a w wielu przypadkach – nielegalne. Nie masz żadnej gwarancji, że w ogóle wypłacisz zainwestowane środki, a jeśli przebywasz na terenie Polski, to zakłady za bitcoiny z góry uznaj za nielegalne. W celu zachowania bezpieczeństwa i działania zgodnie z prawem ogranicz się wyłącznie do licencjowanych, legalnych polskich bukmacherów. Wiele osób uważa, że właśnie na anonimowości powinna opierać się przyszłość zakładów, ale polski rząd ma w tej kwestii nieco odmienne zdanie. O ile nie wydaje się, żeby w teorii istniały jakieś przeciwwskazania do wpłacania bitcoinów na konta bukmacherskie, to już wypłacanie środków jest w naszym kraju dozwolone wyłącznie na konto bankowe założone na nazwisko użytkownika. To oznacza, że do czasu pojawienia się u dużych polskich banków możliwości rozliczania się przy pomocy BTC raczej nici z wypłacania bitcoinów wygranych na zakładach.

Fortuna: zakłady bukmacherskie za bitcoin?

Jak wygląda sprawa u znanego i szanowanego buka Fortuna? Zakłady bukmacherskie za bitcoin nie są tam niestety możliwe. Nie podejrzewamy też, aby szybko miały się pojawić. Trzeba jednak przyznać, że osoby zainteresowane kryptowalutami czasami znajdą u Fortuny coś dla siebie! A to dlatego, że w ciągu ostatnich lat regularnie pojawiały się tam zakłady na to, jaki będzie kurs BTC w danym okresie lub czy ta kryptowaluta osiągnie określoną wartość. Jeżeli śledzisz rynek bitcoinów i chciałbyś zarobić na swojej wiedzy, regularnie sprawdzaj, czy Fortuna znowu oferuje rynki w tym temacie.

STS: zakłady bukmacherskie za kryptowaluty?

Kryptowaluty nie pojawiły się też jeszcze w żadnej formie na STS. Zakłady bukmacherskie przy pomocy bitcoin nie są więc możliwe. STS to jednak marka stanowiąca swoistą awangardę w branży – bardzo szybko i porządnie zabrali się na przykład za esport, czy sporty wirtualne. Liczymy więc na to, że kiedy temat pojawi się na polskim rynku bukmacherskim, to pierwsza inicjatywa może wyjść właśnie od STS. Kiedy pojawią się tam zakłady sportowe za BTC? Trudno stwierdzić.

Czy polscy bukmacherzy wprowadzą kryptowaluty?

Wielu polskich graczy ostrzy sobie zęby, żeby wreszcie postawić zakłady za bitcoin, ale naprawdę trudno przewidzieć, kiedy będzie to możliwe – albo czy w ogóle! Pamiętajmy, że rząd w naszym kraju naprawdę lubi kontrolować hazard i bukmacherkę. Wiele europejskich krajów ma dużo mniejsze restrykcje niż Polska, przez co rodzimy rynek został trochę odseparowany od nowości pojawiających się za granicą. W innych państwach zazwyczaj nie ma obowiązku wysyłania skanów dowodu tożsamości w trakcie rejestracji albo wypłacania pieniędzy wyłącznie na konto bankowe. Na pierwszy rzut oka widać, że narzucane przez polskie prawo wymogi istnieją po to, żeby zmniejszyć anonimowość użytkowników i ujawnić ich przychody oraz źródło inwestowanych środków – a to wszystko, by uniemożliwić pranie brudnych pieniędzy. A przecież płatności bitcoinem mają dokładnie odwrotny cel – zwiększenie prywatności. Tak samo ma się sprawa w kwestii innych kryptowalut. Różnią się one między sobą, ale zazwyczaj anonimowość pozostaje cechą wspólną. Nasze przewidywania na przyszłość są przez to niestety dość pesymistyczne. Jeśli pojawi się w Polsce możliwość obstawiania za BTC, to prawdopodobnie dużo później niż u naszych sąsiadów.