Zakłady bukmacherskie

Po wejściu w życie ustawy hazardowej tylko legalni bukmacherzy działają w Polsce zgodnie z prawem. Posiadają oni licencję Ministerstwa Finansów, która jest niezbędna do organizowania zakładów bukmacherskich na terenie naszego kraju.

Legalni bukmacherzy w Polsce – aktualna lista

Legalny bukmacherWłaściciel (nazwa podmiotu)Adres siedzibyKRS
STSStar – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.ul. Porcelanowa 8,
40-246 Katowice
0000080269
BetclicBEM Operations LimitedTagliaferro Bussines Centre,
Gaiety Lane, Sliema (Malta)
0000573383
PZBukCherry Online Polska Sp. z o.o.ul. Gedymina 30,
04-120 Warszawa
0000678163
FortunaFORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Bielska 47,
43-400 Cieszyn
0000002455
LV BETLV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Wańkowicza 3,
40-384 Katowice
0000534588
eTotoE-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Żurawia 8,
00-503 Warszawa
0000370248
TotolotekTOTOLOTEK S.A.ul. Taneczna 18B,
02-829 Warszawa
0000027214
MileniumMilenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Kręta 5,
65-770 Zielona Góra
0000182607
forBETforBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Złota 61/100,
00-819 Warszawa
0000263257
NoblebetPolski Bukmacher Sp. z o.o.ul. Limanowskiego 10,
41-300 Dąbrowa Górnicza
0000687635
TotalbetTotalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Jubilerska 10,
04-190 Warszawa
0000662497
BetFanBetFan sp. z o.o. Sp. z o.o.ul. Śmiała 26,
01-523 Warszawa
0000727637
eWinnerEwinner Sp. z o.o.ul. Legionów 126-128,
81-472 Gdynia
0000692778
TypikoTypiko Sp. z o.o.ul. Katowicka 127,
43-300 Bielsko-Biała
0000623608
TrafTraf-Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.ul. Kijowska 1,
03-738 Warszawa
0000358998
SuperbetSuperbet zakłady bukmacherskie Sp. z o. o.ul. 73 Pułku Piechoty 7a,
40-496 Katowice
0000666114
BestBetBestBet Sp. z o.o.ul. Solec 18/u52
00-410 Warszawa
0000627848
OKBetPolski Bukmacher Sp. z o.o.ul. Limanowskiego 10,
41-300 Dąbrowa Górnicza
0000687635

W powyższej tabeli przedstawiliśmy, jacy legalni bukmacherzy działają w Polsce. Przypominamy, że legalne zakłady bukmacherskie to takie, które posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów. Stosowna licencja przyznawana jest na podstawie ustawy hazardowej, wprowadzonej w 2017 roku.

Legalni bukmacherzy online

Wśród bukmacherów, których przedstawiliśmy we wstępie artykułu każdy z nich może przyjmować zakłady bukmacherskie online. Do niedawna na tej liście nie znajdował się Superbet, ale i on uporał się z licencją na organizowanie zakładów wzajemnych w sieci. Nowy bukmacher online (zakłady w punktach naziemnych przyjmuje już od dłuższego czasu) wywodzi się z Rumunii, a stosowne pozwolenie uzyskał pod koniec października 2019 roku.

Oto zakłady bukmacherskie z licencją online:

Warto abyś zapoznał się z powyższą listą, na której znajdziesz, jacy legalni bukmacherzy udostępnili możliwość obstawiania online. Klikając w nazwę danego bukmachera przejdziesz do strony z recenzją. Przedstawiliśmy w niej najważniejsze informacje, takie jak chociażby bonusy, promocje, metody płatności, aplikację mobilną, a także opinie o bukmacherze.

Pomimo, że wszyscy bukmacherzy mają licencje na zakłady online, to nie wszyscy takie zakłady oferują. Typiko, BestBet oraz OKBet – na ofertę tej trójki nadal czekamy. W przypadku Typiko oraz BestBet będzie to bezsprzecznie absolutny debiut na rynku. OKBet jest powiązany z Noblebet (ten sam właściciel). Pomimo, że tak, jak wspomnieliśmy zakłady te nie zaprezentowały jeszcze stron internetowych, to mamy już pierwsze informacje, czego możesz się po nich spodziewać. W związku z tym warto zapoznać się z naszymi recenzjami.

Wśród zakładów bukmacherskich online pewnego rodzaju ewenementem jest Traf. To własność Skarbu Państwa, a dokładnie rzecz ujmując spółki Totalizator Sportowy. W Traf, w przeciwieństwie do reszty bukmacherów, nie obstawisz zakładów na piłkę nożną, czy na inne dyscypliny sportowe. Jedyna możliwa forma rozgrywki to wyścigi konne. Traf umożliwia obstawianie gonitw z trzech polskich torów – Sopot, Wrocław oraz Służewiec.

Legalni bukmacherzy naziemni

Rynek bukmacherski w Polsce rozwinął się na tyle, że nie ma bukmacherów, którzy przyjmują zakłady wyłącznie w punktach naziemnych. Do niedawna jedynym takim bukmacherem był Superbet. Potentat rynku rumuńskiego otrzymał jednak licencję na zakłady bukmacherskie online, o którą starał się od dłuższego czasu.

Oto bukmacherzy, którzy oferują legalne obstawianie naziemne:

 • STS
 • Fortuna
 • LV BET
 • eToto
 • Totolotek
 • Milenium
 • forBET
 • Superbet

Dlaczego nie ma bukmachera, który przyjmuje zakłady tylko naziemnie? Ano dlatego, że nie jest to po prostu opłacalne. Postęp technologiczny zaszedł tak daleko, że ponad 90% zakładów zawieranych jest przez Internet. Obstawianie meczów w Internecie jest zdecydowanie wygodniejsze, a także coraz bardziej prostsze. Kiedyś potrzebny był do tego komputer, teraz wystarczy urządzenie mobilne, bowiem bukmacherzy coraz bardziej stawiają na dedykowane aplikacje mobilne.

Osiem firm w Polsce oprócz obstawiania meczów online proponuje graczom także rozrywkę w punktach naziemnych. Najstarszy legalny bukmacher w tym gronie to Totolotek. Spory staż mają także Milenium, STS i Fortuna. Mimo stale rosnącej popularności Internetu, zakłady naziemne ciągle cieszą się zainteresowaniem graczy. Choć jest to zdecydowanie mniejsze grono, to legalni bukmacherzy chcą dać swoim klientom poczuć bezpośrednio smak zakładów bukmacherskich.

Rządowa lista legalnych bukmacherów

Jak już wspomnieliśmy na wstępie artykułu – w Polsce prawo do organizowania zakładów bukmacherskich mają tylko legalne podmioty branży hazardowej. Mimo to, wciąż na rynku istnieje co najmniej kilka firm, które oferują graczom takie usługi bez stosownej licencji. Radzimy się wystrzegać gry u tego typu bukmacherów, gdyż może to bez wątpienia grozić poważnymi konsekwencjami, które opisujemy w dalszej części artykułu. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dana firma to legalny bukmacher, to jest na to sposób. Ministerstwo Finansów udostępnia listę legalnych bukmacherów w Polsce. Lista, na której znajdują się legalni bukmacherzy jest na bieżąco aktualizowana. Jeżeli danego bukmachera na niej nie ma – to nie ma co owijać w bawełnę – działa nielegalnie. Upewnić się możesz jeszcze w jednym miejscu, ale to opisaliśmy nieco niżej.

W związku z tym, co można wyczytać na liście legalnych bukmacherów – obecnie zgodę na organizowanie zakładów bukmacherskich w Polsce ma 17 firm. Najstarszym, legalnie działającym bukmacherem w Polsce jest niewątpliwie Totolotek. Firma ta przyjmowanie zakładów bukmacherskich naziemnie rozpoczęła w 1993 roku. Dwa lata później wystartowała Fortuna, a w 1997 roku swoją działalność rozpoczął STS, znany wówczas bardziej jako Star-Typ Sport. Z kolei najmłodszym, przyjmującym zakłady bukmacherem jest Noblebet. Najnowszy legalny bukmacher to BestBet oraz OKBet, jednak na ich ofertę zakładów bukmacherskich wciąż niecierpliwie czekamy.

Ranking bukmacherów – najlepsi bukmacherzy w Polsce

Przed rozpoczęciem obstawiania meczów u konkretnego bukmachera, warto abyś przeanalizował jego ofertę. Jest na to prosty sposób. Na naszej stronie znajdziesz ranking bukmacherów. W rankingu zatytułowanym “najlepsi bukmacherzy” uwzględniliśmy tylko legalne zakłady bukmacherskie. Nasz ranking bukmacherów to nie tylko suche liczby i klasyfikacja. Wszystko podparliśmy konkretnymi opiniami.

Skrupulatnie przyjrzeliśmy się ofercie legalnych zakładów bukmacherskich. Nasz ranking został stworzony przy udziale doświadczonych graczy, którzy można powiedzieć, że na zakładach bukmacherskich zjedli zęby. Postaraliśmy się o to, by recenzje były jak najbardziej obiektywne. Pod uwagę wzięliśmy kilka kryteriów, którymi, naszym zdaniem powinni cechować się legalni bukmacherzy. Odpowiedzieliśmy też na pytania, który bukmacher bez depozytu oferuje najlepszy bonus, czy który bukmacher ma godną uwagi ofertę zakładów.

Oto kompletna lista kryteriów, względem których ocenialiśmy bukmacherów:

 • Przejrzystość i szybkość rejestracji konta
 • Bonusy na start, promocje, programy lojalnościowe
 • Metody płatności – depozyty oraz wypłaty
 • Oferty zakładów przedmeczowych, zakładów na żywo – ilość sportów, rozgrywek oraz wydarzeń
 • Kursy bukmacherskie – w tym wysokość marż
 • Transmisje wideo
 • Obsługa klienta
 • Aplikacja mobilna

Co to jest rejestr stron zakazanych?

Wyżej wspomnieliśmy o liście “legalni bukmacherzy”, na której znajduje się każdy legalny bukmacher – możesz ją zobaczyć na stronach MF. Ministerstwo Finansów udostępnia także rejestr domen zakazanych. Czym jest ów rejestr? Otóż zawiera on obszerną listę nielegalnych zakładów bukmacherskich i kasyn. Obecnie rejestr domen zakazanych liczy blisko 8 tysięcy wpisów!

Rejestr domen zakazanych jest na bieżąco aktualizowany przez pracowników Ministerstwa Finansów. Bukmacherzy, którzy tam się znajdują, oferują zakłady bez oficjalnej licencji. Rejestr ma na celu zablokowanie dostępu do nielegalnych stron hazardowych. Jeżeli będziesz chciał odwiedzić któryś z adresów, a aktualnie znajdujesz się na terenie Polski, to zostaniesz przekierowany na stronę Ministerstwa Finansów. Ujrzysz komunikat o następującej treści: Strona internetowa, z którą podjęto próbę połączenia jest wykorzystywana do nielegalnego oferowania gier hazardowych.

Skąd aż blisko 8 tysięcy wpisów w rejestrze domen zakazanych? Z pewnością na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że istnieje tyle podmiotów branży bukmacherskiej. Nie jest to jednak trafne spostrzeżenie. Lista jest tak obszerna, bo większość firm stara się omijać blokady nakładane przez Ministerstwo Finansów. Posłużmy się prostym przykładem:

Ministerstwo blokuje dostęp do witryny lsbet.com, a obsługa bukmachera szybko zakłada kolejną domenę lsbet123.com i tak w kółko. Bukmacherzy starają się bawić z Ministerstwem Finansów w przysłowiowego kotka i myszkę. Urzędnicy jednak bywają coraz sprytniejsi. W wielu przypadkach zablokowali kilkadziesiąt domen z prawdopodobnymi kombinacjami liczb.

Przeglądając rejestr domen zakazanych możesz natrafić na bukmachera Betclic. Ten sam bukmacher znajduje się także na liście “legalni bukmacherzy” na stronie Ministerstwa Finansów. O co więc tutaj chodzi? Zacznijmy od tego, że Betclic rzeczywiście jest legalnym bukmacherem i możesz śmiało u niego obstawiać. W rejestrze domen zakazanych znalazły się jego globalne domeny, na których Betclic oferował zakłady w Polsce, jeszcze zanim otrzymał licencję. Z tego też tytułu globalne domeny zostały zablokowane.

Czy rejestr wprowadza cenzurę?

Rejestr domen zakazanych został udostępniony 1 lipca 2017 roku. Już w pierwszych miesiącach pojawiły się w nim setki zablokowanych domen. Należą do nich do dnia dzisiejszego między innymi domeny bukmacherów bet-at-home, Betsson czy Unibet.

Rejestr domen zakazanych wywołał sporo kontrowersji wśród niektórych graczy, a przede wszystkim w gronie największych, zagranicznych bukmacherów. Ich zdaniem rejestr wprowadza cenzurę Internetu. Przypominamy, że bukmacherzy Ci ciągle przyjmują graczy z Polski i robią to nielegalnie – żaden z nich nie może określać się jako legalny bukmacher. Choć na stronach tych zakładów, a także innych, które działają bez licencji nie znajdziesz wprost takiej informacji.

Rejestr domen zakazanych ma właśnie na celu – po pierwsze rozróżnić, które firmy to legalni bukmacherzy, a które działają niezgodnie z prawem. Po drugie ma ochronić Cię przed wejściem na strony, gdzie obstawianie jest nielegalne – właśnie poprzez blokadę domen. W natłoku wielu ofert bukmacherskich nawet przez pomyłkę mógłbyś rozpocząć obstawianie gdzieś, gdzie jest to niedozwolone. Zwłaszcza, że jak wspomnieliśmy, na stronach nielegalnych zakładów nie znajdziesz wprost informacji o zakazie gry. Bukmacherzy Ci powołują się na prawo Unii Europejskiej, czy licencje zagraniczne – jak na przykład licencja maltańska. Wciąż jednak nie jest to zgodne z prawem i żaden z nich nie może określać się w Polsce jako legalny bukmacher.

Kary za hazard w internecie – co jest nielegalne?

Jak już wielokrotnie w tym artykule wspomnieliśmy – napiszemy jeszcze raz, by ustrzec Cię przed poważnymi konsekwencjami – w Polsce tylko legalni bukmacherzy oferują zgodne z prawem obstawianie meczów. Jeśli chodzi o gry typu automaty, to w Polsce istnieje legalne kasyno online – Total Casino, które jest monopolistą.

W przypadku, gdy rozpoczniesz grę w firmie, która nie posiada licencji i tym samym nie jest to legalny bukmacher, grożą Ci surowe kary. Zgodnie ze stosownym artykułem Kodeksu Karnego Skarbowego możesz otrzymać karę wynoszącą 120 stawek dziennych. I to bez względu na to, czy wygrałeś, czy po prostu uczestniczyłeś w nielegalnych grach.

FAQ

Czy warto grać u legalnych bukmacherów?

Legalni bukmacherzy to jedyna słuszna droga do obstawiania zakładów w Polsce. Gra u nich jest legalna. Masz także gwarancję, że bukmacherzy są wypłacalni - nad wszystkim czuwa Ministerstwo Finansów.

Kto ubiega się o licencję w Polsce?

Według nieoficjalnych, ale “mocnych” źródeł o licencję na organizowanie zakładów wzajemnych w Polsce ubiega się firma bwin. To z pewnością jeden z potentatów branży hazardowej. Bwin przed wejściem w życie ustawy hazardowej był jednym z najprężniej działających bukmacherów w Polsce. Reasumując, jedno jest pewne - jeśli dane zakłady oferują Polakom obstawianie bez licencji (jak np. Bet-at-home, Unibet, czy Betsson), to nie mają prawa ubiegać się o pozwolenie.

Czy hazard jest legalny w Polsce?

Hazard w Polsce jest jak najbardziej legalny. Aby uczestniczyć w grach hazardowych musisz być pełnoletni. W przypadku zakładów bukmacherskich obstawianie zgodne z prawem mogą oferować jedynie legalni bukmacherzy.

Czy jest w Polsce legalne kasyno online?

Total Casino to jedyne kasyno internetowe, które dostępne jest w naszym kraju. Monopolistą na organizowanie gier kasynowych jest bowiem Skarb Państwa, a konkretnie spółka Totalizator Sportowy.