18+ | Graj odpowiedzialnie | Obowiązuje regulamin | Treści marketingowe

Zakłady na kartki

Mecze piłki nożnej można obstawiać na wiele różnych sposobów. Jedną z najpopularniejszych metod są zakłady na żółte kartki. Zobacz, jak i gdzie je stawiać. W naszym artykule znajdziesz też porady, jak znaleźć mecz, w którym warto pokusić się o zakłady na kartki.

Na czym polegają zakłady na kartki, co to jest?

zakłady na żółte kartki

Zakłady na kartki w praktyce nie różnią się niczym od obstawiania wyniku meczu. Oczywiście poza tym, że w przypadku kartek interesuje Cię tylko to ile razy albo kiedy, do kieszonki sięgnie arbiter, a w drugim bramki lub ich brak. W zależności od rangi danego meczu dostępna może być różna liczba rodzajów zakładów na kartki. Twoim zadaniem będzie oszacowane, czy postawienie takiego zakładu ma sens. Zakłady na kartki możesz obstawiać przedmeczowo lub na żywo.

Żółta kartka: za co, konsekwencje

Żeby jeszcze bliżej poznać, jak funkcjonują zakłady na kartki, warto przybliżyć sobie najważniejsze zasady gry w piłkę nożną, jeśli chodzi właśnie o kary indywidualne. Zacznijmy od tego, że w obecnych czasach niezwykle rzadko spotyka się mecze, w których sędzia nie wyciągnie ani jednej żółtej kartki. Coraz bardziej agresywna charakterystyka piłki nożnej, presja trybun i jeszcze większa, niż kiedykolwiek wcześniej chęć zwycięstw powoduje, że gracze za wszelką cenę próbują przerywać niebezpieczne ataki rywali lub co gorsza, nie wytrzymują presji i dają się ponieść emocjom. Wówczas nie pozostawiają sędziom wyboru.

Za co można otrzymać żółtą kartkę? Arbiter może ukarać piłkarza w ten sposób za znaczne naruszenie przepisów gry. Zaliczają się do tego takie sytuacje, jak niebezpieczny faul, przerwanie niebezpiecznej akcji rywali, zagranie piłki ręką, gra na czas, dyskusje z arbitrem czy ściągnięcie koszulki. Co ciekawe, żółtą kartkę mogą zostać ukarani nie tylko piłkarze, przebywający aktualnie na boisku, ale także rezerwowi czy członkowie sztabu szkoleniowego, łącznie z trenerem drużyny. Często zdarza się tak, że trener ma mnóstwo uwag do sędziego czy to głównego, liniowego czy technicznego, a arbiter temperuje go właśnie żółtym kartonikiem.

Żółtą kartkę można potraktować jako swego rodzaju “ostrzeżenie”. Arbiter przekazuje, że od tego momentu będzie bacznie przyglądał się dalszym zachowaniom czy to piłkarza czy członka sztabu szkoleniowego. Jeśli ten konsekwentnie będzie łamał przepisy czy dopuści się kolejnego rażącego naruszenia, arbiter sięgnie po kolejną żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną.

W zależności od konkretnych rozgrywek ligowych, pucharowych czy turniejów istnieją narzucane przez federacje limity żółtych kartek. Jeśli któryś z graczy przekroczy np. limit 5 żółtych kartek, to następny mecz obejrzy z trybun. Wiąże się to dokładnie z pauzą w jednym meczu. Dlatego często – i to w najlepszych ligach świata – byliśmy świadkami, że piłkarze specjalnie osiągali limit kartek przed meczem z teoretycznie najsłabszą drużyną, aby taka sytuacja nie spotkała ich już w kluczowych momentach. Jedną z takich “podejrzanych” sytuacji była żółta kartka Sergio Ramosa, którą ten otrzymał w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Oczywiście takie wyrachowanie jest surowo karane przez organy nadzorujące rozgrywki.

Czerwona kartka: za co, konsekwencje

W zakładach bukmacherskich możesz stawiać także zakłady na czerwone kartki. Warto więc przyjrzeć się za co jeszcze, oprócz dwóch żółtych kartek, można otrzymać “czerwień”. Czerwona kartka poza karami wymierzanymi przez specjalne komisje (dodatkowe mecze zawieszenia, kary finansowe) to najwyższy wymiar kary, jaki w trakcie meczu może zastosować sędzia piłkarski. Po taki kolor kartki arbiter sięga w przypadku wyjątkowo brutalnych fauli; przerwania sytuacji, w której rywal wychodził na czystą pozycję; czy wtedy, kiedy bramkarz złapie piłkę poza obrębem pola karnego. Czerwona kartka skutkuje opuszczeniem placu gry przez zawodnika, który ją otrzymał. Otrzymanie czerwonej kartki oznacza pauzę w następnym meczu. Często, jak już nadmieniliśmy, zdarza się też tak, że kara może zostać przedłużona przez specjalne organy, nadzorujące dane rozgrywki. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Lionela Messiego, który za brutalny faul i w konsekwencji czerwoną kartkę w Superpucharze Hiszpanii pauzował nie jeden, a dwa mecze. Choć mówiło się też o tym, że hiszpańska komisja może zawiesić go nawet na 12 meczy. W historii futbolu byliśmy już świadkami, że piłkarze zawieszani byli na kilka miesięcy, jak chociażby Axel Witsel za pamiętny brutalny faul na Marcinie Wasilewskim.Najczęściej jednak, w ponad 99% przypadków czerwona kartka skutkuje regulaminową przerwą w następnym meczu.

Rodzaje zakładów na żółte kartki / czerwone kartki

Na wstępie tekstu wspomnieliśmy, że zakłady na kartki można stawiać na różne sposoby. Nadeszła zatem wiekopomna chwila, aby przyjrzeć się, jak dokładnie wyglądają zakłady bukmacherskie. Piłka nożna w przypadku kartek to takie rynki, jak:

  • Która drużyna otrzyma więcej żółtych / czerwonych kartek
  • Suma żółtych / czerwonych kartek: poniżej lub powyżej
  • Która drużyna otrzyma żółtą / czerwoną kartkę jako pierwsza
  • Dokładna liczba żółtych / czerwonych kartek
  • Czy w meczu będzie żółta / czerwona kartka?
  • Zawodnik X otrzyma żółtą / czerwoną kartkę.

I już teraz widzisz, że zakłady na kartki to nie przelewki. Kombinacji dostępnych jest tak wiele, że dość łatwo można się pogubić. Dlatego w sukurs przychodzą statystyki piłkarskie, które w połączeniu z dobrym typerskim nosem, mogą być przepisem na sukces, jeśli chcesz stawiać zakłady na kartki.

Gdzie najlepiej robić zakłady na kartki?

BukmacherZakłady na kartkiBonus powitalnyPostaw!
STSSzeroka oferta100% do 300 PLN, cashback 100 PLN, 50% do 500 PLN, 50% do 700 PLN
BONUS100
FortunaMasa opcji20 PLN freebet, 600 PLN cashback, 10 PLN extra, 50% do 200 PLN
Sprawdź kod >>
forBETJest w czym wybierać1200 PLN cashback, 100% do 2080 PLN, 30 dni bez podatku
Sprawdź kod >>
LV BETDostarcza opcji20 PLN freebet, 100% do 1500 PLN, 50% do 1500 PLN, 333 PLN cashback
Sprawdź kod >>
SuperbetWarto sprawdzić34 PLN freebet, 3500 PLN cashback, 200 PLN, 20 PLN
Sprawdź kod >>

W powyższej tabeli znajdziesz TOP 5 polecanych przez nas bukmacherów, aby zrobić zakłady na żółte kartki, ale też i czerwone. Jest to nasz własny wybór w oparciu o najistotniejsze dla nas czynniki, w tym między innymi zakres dostępnych zakładów. Te możesz jednak robić u wszystkich, także nieprzedstawionych na powyższej liście bukmacherów.

Jak obstawiać zakłady na kartki?

zakłady na kartki

Pewnie zastanawiasz się jak robić zakłady na żółte kartki oraz na czerwone, aby wygrywać. Mamy dla Ciebie kilka porad, zanim wyślesz swoje zakłady bukmacherskie. Piłka nożna u bukmacherów to gra nerwów i emocji. Zatem przede wszystkim, jak każde zakłady, tak i te na kartki stawiaj zawsze z głową. A więc nie na hurra czy chybił-trafił, a konkretnie analizując dany mecz i dostępne statystyki. Sprawdź poniżej, na co zwracać szczególna uwagę, jeśli chodzi o obstawianie kartek. Na pierwszy ogień bierzemy zakłady na żółte kartki, a następnie zakłady na czerwone kartki. Zaczynajmy!

Zakłady na żółte kartki – co to i jak z nich mądrze korzystać?

Musisz wiedzieć przede wszystkim, że liczba żółtych kartek, jak pokazują statystyki piłkarskie, zależy w dużej mierze od rangi meczu. Jest mniejsze prawdopodobieństwo otrzymania żółtej kartki w meczu towarzyskim, niż w ważnym meczu o stawkę. Najczęściej i w największej ilości kartki pokazywane są podczas spotkań derbowych. Jednak nie warto się i tego sztywno trzymać, bo mecz, meczowi nie jest zawsze równy. Nie bez znaczenia jest też liga, którą zamierzasz obstawiać. Jak wiadomo, w Anglii sędziowie tolerują nieco ostrzejszą grę i nie zawsze pokazują żółte kartki za takie zagrania, które niemal nagminnie karane są w lidze hiszpańskiej.

Statystyki żółtych kartek piłkarza

Pierwszą rzeczą, którą warto sprawdzić, zanim wyślesz zakłady na żółte kartki, jest to, czy na boisku pojawi się gracz, który nagminnie jest karany w ten oto sposób. Przykładowo w sezonie 2020/21 Premier League najwięcej żółtych kartek otrzymał pomocnik Aston Villa, John McGinn. Pojawił się on na boisku w 37 meczach angielskiej ekstraklasy i obejrzał aż 12 żółtych kartek, co oznacza, że sędzia sięgał do kieszonki, karząc McGinna prawie w co trzecim meczu. Jeszcze brutalniejszy w sezonie 2020/21 był pomocnik Ross County F.C., Iain Vigurs. Pomocnik obejrzał aż 17 żółtych kartek w 33 meczach szkockiej ekstraklasy, co oznacza, że był karany częściej, niż w co drugim meczu! W przypadku obecności takich piłkarzy na boisku, warto stawiać zakłady na kartki. Warto więc na bieżąco śledzić statystyki, dotyczące indywidualnych kar. Obrońcy czy defensywni pomocnicy, to gracze, którzy są szczególnie podatni na dużą liczbę żółtych kartek.

Statystyki piłkarskie klubu pod kątem kartek

Warto zwrócić też uwagę na kluby, które lubią szczególnie łapać żółte kartki. Są to zwłaszcza ekipy nastawione na defensywny styl gry, ale w zestawieniu najczęściej karanych drużyn znajdujemy też pewne wyjątki. Z potencjału do otrzymywania żółtych kartek słynie chociażby hiszpańskie Getafe. Portal zagranie.com zażartował nawet, że popularni Azulones wyznają zasadę “piłka może przejść obok zawodnika, ale sam piłkarz już nie”. Coś w tym jest, bowiem w minionym sezonie La Liga, piłkarze Getafe otrzymali najwięcej żółtych kartek ze wszystkich drużyn. Łącznie było to 123 żółtych kartek, co dało średnią 3.24 kartki na mecz. W końcowych fragmentach sezonów ligowych można dostrzec tendencję, że narażeni na żółte kartki są piłkarze tych drużyn, które za wszelką cenę walczą o utrzymanie w lidze.

Historia spotkań i żółtych kartek w meczach

I choć rzadko zdarzają się takie żniwa, że arbiter pokazuje aż 16 żółtych kartek w jednym meczu, co miało miejsce podczas spotkania 1/8 finału MŚ 2016, pomiędzy Portugalią, a Holandią, to warto sprawdzać, które drużyny lubią się “wykartkować” w meczach przeciwko sobie. Warto mieć na uwadze przede wszystkim pojedynki derbowe czy konfrontacje odwiecznych rywali, z uwzględnieniem przykładowo takich meczów jak FC Barcelona – Real Madryt, Schalke – Borussia Dortmund czy Celtic – Rangers.

Statystyki piłkarskie żółtych kartek w lidze

Nie bez znaczenia jest także średnia liczba żółtych kartek w przeliczeniu na jeden mecz, jeśli pod uwagę weźmiemy konkretne ligi. Z opublikowanego w lutym 2020 roku raportu, wynika, że najczęściej arbitrzy karali, biorąc pod uwagę najsilniejsze ligi, w meczach włoskiej ekstraklasy. W Serie A pokazano aż 5.51 żółtej kartki na jeden mecz. Dla przykładu w Premier League, gdzie sędziowie tolerują nieco ostrzejszą grę, było to 5.22 żółtej kartki w przeliczeniu na jedno spotkanie. “Najłagodniej” grano w japońskiej ekstraklasie, gdzie wspomniana średnia wyniosła tylko 2.19 żółtej kartki na mecz. Jak widać, i takie dane są bardzo pomocne, jeśli chodzi o zakłady na żółte kartki.

Zakłady na czerwone kartki – co to i jak je skutecznie wykorzystać?

Kartki koloru czerwonego pokazywane są zdecydowanie rzadziej, niż żółtego. Dlatego też zakłady na czerwone kartki są dużo trudniejsze do trafienia, ale nie powiedzielibyśmy, że niemożliwe. Musisz jednak wiedzieć, z czym to się “je” i w których meczach czy przy których zawodnikach szukać potencjalnych czerwonych kartek.

Statystyki czerwonych kartek piłkarza

Piłka nożna widziała już wielu brutali i to najczęściej oni stają się obiektem zainteresowania graczy, którzy stawiają zakłady na czerwone kartki. Gerardo Bedoya obejrzał już 47 czerwonych kartek, ale jest to wyjątkowy ananas i więcej takich można by szukać ze świecą. Niemniej jednak warto rozejrzeć się za tymi, którzy lubią oglądać “czerwo”, zwłaszcza w meczach tzw. podwyższonego ryzyka, o wysoką stawkę czy derbowych. Neymar, Sergio Ramos. Pepe – oni przyzwyczaili, że nie wytrzymują ciśnienia, więc często w ich stronę “lecą” zakłady na czerwone kartki. Wcześniej prym wiedli Marco Materazzi, Roy Keane czy Nigel de Jong. Jak widać, najwięksi boiskowi brutale wywodzą się z linii obrony czy defensywnej pomocy.

Statystyki czerwonych kartek klubu

Zanim wyślesz zakłady na czerwone kartki, warto zajrzeć do historii, które ekipy lubują się w tym kolorze. Obstawianie meczy pod kątem czerwonych kartek warto rozpocząć od takich drużyn, jak Panathinaikos Ateny, Dinamo Bukareszt czy wspomniane już przy okazji żółtych kartek Getafe. To one w sezonie 2020/21 obejrzały najwięcej czerwonych kartek. Rekordziści? “Koniczynki” z Aten, które zobaczyły aż 10 czerwonych kartek, co dało średnią aż 0.28 czerwonej kartki na mecz! Czerwona kartka częściej, niż w co piątym meczu? Gruuubooo….

Historia spotkań i czerwonych kartek w meczach

Kolejny raz odwołamy się do spotkań podwyższonego ryzyka, pomiędzy największymi rywalami czy meczów derbowych. To tutaj, a także w meczach o życie, istnieje największe prawdopodobieństwo pojawienia się czerwonej kartki. Oczywiście, zdarzają się też abstrakcyjne sytuacje, gdzie sędzia pokazuje aż 36 kartek w jednym meczu.

Statystyki czerwonych kartek w lidze

Ostatnie statystyki pokazują, że sędziowie po czerwone kartki najczęściej spośród TOP 5 lig sięgają w Serie A, gdzie w przekroju całego sezonu 2019/20 pokazano 0.31 czerwonej kartki na mecz. Przykładowo w ekstraklasie japońskiej i norweskiej było to odpowiednio 0.07 i 0.08 czerwonej kartki, co jest najniższym współczynnikiem. Warto zatem sprawdzać, w których ligach pojawiają się kartki koloru czerwonego najczęściej. To dobry wyznacznik jeśli chcesz stawiać zakłady na kartki.

Czy zakłady na kartki są opłacalne?

Owszem, ale wszystko zależy od okoliczności. Jeśli masz nosa i potrafisz dobrze czytać statystyki, wówczas zakłady na żółte kartki, czy nawet czerwone potrafią być opłacalne. Nigdy nie graj ich jednak w ciemno, a zawsze dokładnie analizuj o jaką stawkę toczy się mecz, kto z kim gra i czy na boisku przebywają piłkarze, którzy lubią podpadać sędziom.

FAQ

Zakłady na kartki - co to jest?

To obstawianie meczy pod kątem tego ile, komu lub kiedy pokaże kartki sędzia.

Zakłady na żółte kartki - jak je robić?

Dokładnie analizując kto z kim i o co gra.

Zakłady na czerwone kartki - jak je robić?

Jak wyżej.

Czy opłaca się robić zakłady na kartki?

Tak, ale pod warunkiem, że masz dobrego nosa.